Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ARTYŚCI

w WYDZIAŁ ŚLEDCZY IPN

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2007
  • Barwny. 46 min.

W 2002 historyk Biura Edukacji Publicznej IPN Grzegorz Majchrzak odnalazł w archiwach IPN dokument zatytułowany: "Sprawozdanie z działań nękających w stosunku do osób reprezentujących postawy wrogie i opozycyjne". Była to relacja z czynności, jakie podjęła SB w pierwszych miesiącach stanu wojennego wobec, między innymi, środowiska artystów. Jedną z osób ujętych w sprawozdaniu był Stanisław Brejdygant, ówczesny wiceprezes Związku Artystów Scen Polskich. W filmie opowiada on o szantażu telefonicznym, jaki wobec niego zastosowano. Innego członka ZASP-u, po 13 grudnia organizatora samopomocy dla środowisk artystycznych, Kazimierza Kaczora straszono wyrządzeniem krzywdy jego córce. Spalono mu również samochód. Taki sam los spotkał także samochody Jacka Fedorowicza i Katarzyny Łaniewskiej. Aktorka opowiada też o anonimach, które w tym czasie otrzymywała. Te represje SB były reakcją na spontaniczny bojkot państwowego radia i telewizji, oraz wejście artystów do drugiego obiegu kultury. Taki na przykład w wypadku Emiliana Kamińskiego. Zainteresowanie służby bezpieczeństwa artystami, nie zaczęło się jednak w latach osiemdziesiątych. Piotr Fronczewski znalazł się w ewidencji SB już w 1976, po podpisaniu protestu w sprawie wydarzeń w Radomiu. Nadano mu kryptonim "As". Aktor opowiada w filmie o nieudanej dla SB próbie zwerbowania go na Tajnego Współpracownika. Swoją historię spotkań z tajnymi służbami PRL przedstawia również Daniel Olbrychski. Przypadków różnorakiego nękania ludzi kultury było znacznie więcej. W śledztwie, które na podstawie odnalezionego dokumentu wszczęli prokuratorzy IPN, jako pokrzywdzeni występuje 41 osób. Film ilustrują dokumenty z teczek założonych artystą przez służbę bezpieczeństwa, oraz filmowe materiały archiwalne z tamtego okresu.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl