Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

WYDZIAŁ ŚLEDCZY IPN

  • Cykl dokumentalny

ARTYŚCI

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2007
  • Barwny, 46 min

W 2002 historyk Biura Edukacji Publicznej IPN Grzegorz Majchrzak odnalazł w archiwach IPN dokument zatytułowany: "Sprawozdanie z działań nękających w stosunku do osób reprezentujących postawy wrogie i opozycyjne". Była to relacja z czynności, jakie podjęła SB w pierwszych miesiącach stanu wojennego wobec, między innymi, środowiska artystów. Jedną z osób ujętych w sprawozdaniu był Stanisław Brejdygant, ówczesny wiceprezes Związku Artystów Scen Polskich. W filmie opowiada on o szantażu telefonicznym, jaki wobec niego zastosowano. Innego członka ZASP-u, po 13 grudnia organizatora samopomocy dla środowisk artystycznych, Kazimierza Kaczora straszono wyrządzeniem krzywdy jego córce. Spalono mu również samochód. Taki sam los spotkał także samochody Jacka Fedorowicza i Katarzyny Łaniewskiej. Aktorka opowiada też o anonimach, które w tym czasie otrzymywała. Te represje SB były reakcją na spontaniczny bojkot państwowego radia i telewizji, oraz wejście artystów do drugiego obiegu kultury. Taki na przykład w wypadku Emiliana Kamińskiego. Zainteresowanie służby bezpieczeństwa artystami, nie zaczęło się jednak w latach osiemdziesiątych. Piotr Fronczewski znalazł się w ewidencji SB już w 1976, po podpisaniu protestu w sprawie wydarzeń w Radomiu. Nadano mu kryptonim "As". Aktor opowiada w filmie o nieudanej dla SB próbie zwerbowania go na Tajnego Współpracownika. Swoją historię spotkań z tajnymi służbami PRL przedstawia również Daniel Olbrychski. Przypadków różnorakiego nękania ludzi kultury było znacznie więcej. W śledztwie, które na podstawie odnalezionego dokumentu wszczęli prokuratorzy IPN, jako pokrzywdzeni występuje 41 osób. Film ilustrują dokumenty z teczek założonych artystą przez służbę bezpieczeństwa, oraz filmowe materiały archiwalne z tamtego okresu.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

SPRAWA JERZEGO H.

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2007
  • Barwny, 43 min

Tocząca się przed Wałbrzyskim Sądem w roku 2003 sprawa przeciwko Jerzemu H. byłą pierwszą sprawą wytoczoną przez Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN, która zakończyła się wyrokiem skazującym. Odsłoniła ona metody działania Służby Bezpieczeństwa w Stanie Wojennym, które żywcem przypominały przeszłość ponurych lat stalinowskich. Ofiarami byli działacze wałbrzyskiej solidarności. Jeden z nich Ryszard Mocek, opowiada w filmie, jak próbowano zmusić go do zeznań przykładając pistolet do skroni, czy bijąc pałką po nagich stopach. Pewnego dnia wywieziono go poza miasto i przyciskając mu stopy drzwiami samochodu podłączono mu do jąder indykator elektryczny. Potem zaczęto go dusić włożywszy mu głowę miedzy framugę okna w drzwiach samochodu i podkręconą samochodową szybę. Podobne historie opowiadają inni świadkowie oskarżenia: Jerzy Langer, Stanisław Isański, Marian Tercki. Wielu z nich przepłaciło spotkanie z wałbrzyską SB trwała utratą zdrowia. Prokurator Elżbieta Kozłowska-Włodarek opowiada o przebiegu procesu i o tym, jak ogłoszeniu wyroku Jerzy H. jeszcze przez dwa lata uchylał się od wykonania kary. W filmie poruszony jest też problem wybaczenia za wyrządzone krzywdy. Scenerią filmu są miejsca, w których działy się opowiadane wydarzenia: mieszkania ofiar, pomieszczenia miejscowej komendy policji, sadu okręgowego, oraz okolica Wałbrzycha gdzie wywieziono Ryszarda Mocka. W filmie wykorzystano prywatne zdjęcia bohaterów i podziemne wydawnictwa, które kolportowali; a także: akta sprawy z Sądu Rejonowego w Wałbrzychu, oraz materiały prasowe i telewizyjne, relacjonujące przebieg procesu. Sceny przesłuchań ilustrowane są inscenizacjami fabularnymi.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

JAROCIN

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2008
  • Barwny, 44 min

Jarocin - niewielkie miasteczko w Wielkopolsce. W latach 80-tych miejsce jednego z największych festiwali rockowych w Europie. W 2004 roku łódzki oddział Instytutu Pamięci Narodowej wydał album, w którym przedstawione zostały nieznane wcześniej dokumenty dotyczące infiltracji festiwalu przez Służbę Bezpieczeństwa PRL. Dostarczają one nowej wiedzy o sposobach pracy ówczesnych tajnych służb, oraz pokazują niezwykłą skalę, na którą były zakrojone działania wobec festiwalu. W filmie, po raz pierwszy, można zobaczyć oryginalne raporty SB na temat Jarocina i dziesiątki zdjęć zrobionych przez funkcjonariuszy jego uczestnikom. Wśród nieznanych dokumentów są także sporządzone przez esbeków, analizy subkultur młodzieżowych, biorących udział w festiwalu. Poznajemy na przykład, jakie były według SB charakterystyczne cechy punkowców, skinów, heavy metalowców i satanistów. Inwigilacją objęty był również Marek Kotański, oraz środowisko oazowe, w którym SB widziało duże zagrożenie. W filmie biorą udział, między innymi: Walter Chełstowski, Krzysztof Skiba, Bartek Chaciński, Mirosław Pęczak, oraz Krzysztof Hajdasz (były oficer Departamentu III MSW). Film ilustrują fragmenty filmów "Jarocin", "Oh Rocku", oraz materiały telewizyjne związane z festiwalem, a w ścieżce dźwiękowej: fragmenty jarocińskich występów Siekiery, Dezertera, Made in Poland, czy Izraela.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 02:00:30
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.