Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

NIEZALEŻNA REPUBLIKA SAMOSIUK

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  2012
 • Barwny, 29 min

Portret wybitnego operatora, który wprowadził do polskiego kina m.in. estetykę "kamery z ręki", barwnego świecenia i pracy przy minimalnej ekspozycji. W latach 70. Zygmunt Samosiuk był gwiazdą kinematografii (operatorzy bili się o to, by móc u niego szwenkować), pozostając jednocześnie bardzo skromnym i ciepłym człowiekiem. Zmarł nagle w 1983, zostawił po sobie niezapomniane kadry z "Brzeziny", "Krajobrazu po bitwie" czy "Austerii". W filmie w sposób przejmujący wspominają Samosiuka współtwórcy i przyjaciele - wśród nich Andrzej Wajda, Piotr Szulkin, Krzysztof Gradowski, Janusz Majewski, Bogdan Dziworski, Irena Karel, Daniel Olbrychski, Zygmunt Malanowicz, Marian Marzyński, Renata Pajchel.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

 • 2013
  Nowy Jork (The New York Polish Film Festival)-Nagroda "Ponad Granicami" im. Krzysztofa Kieślowskiego
  dla najlepszego filmu dokumentalnego
2017.04.06 00:43:30
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor