Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

TRAGEDY IN SMOLENSK

  • Tytuł polski: TRAGEDIA W SMOLEŃSKU
  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska, Wielka Brytania
  • Rok produkcji:
    2011
  • Barwny, 45 min

10 kwietnia 2010 roku polska delegacja leciała do miejsca jednej z największych zbrodni XX wieku, na obchody siedemdziesiątej rocznicy zbrodni katyńskiej. Na pokładzie samolotu znajdowały się najważniejsze osoby w państwie na czele z Prezydentem RP. Nie dotarli do celu. Przy podejściu do lądowania na lotnisku w Smoleńsku samolot się rozbił. Żadna z 96 osób nie przeżyła.
Film "Tragedy in Smolensk" został wyprodukowany na zamówienie stacji BBC World News. Opiera się na materiałach filmu dokumentalnego "W milczeniu", gdzie katastrofa lotnicza pod Smoleńskiem i zaistniałe po niej sprzeczności pokazane zostały z perspektywy rodzin ofiar. W "Tragedy in Smolensk" dodatkowo przedstawione są materiały archiwalne dotyczące zbrodni katyńskiej. Stanowią one pewien rodzaj wprowadzenia, pozwalają na zrozumienie relacji polsko - rosyjskich oraz wagi udziału najwybitniejszych Polaków w obchodach w lesie katyńskim. Na poruszane tematy wypowiadają się nie tylko rodziny ofiar. Pokazane zostały również wypowiedzi polityków. Jarosław Kaczyński zabiera głos w podwójnej roli - jako osoba publiczna, lecz przede wszystkim jako brat ofiary. Wywiadu udzielił także premier Donald Tusk- oponent Jarosława Kaczyńskiego na scenie politycznej oraz ministrowie Radosław Sikorski i Siergiej Ławrow. Wywiady przeprowadzone przez brytyjskiego dziennikarza BBC Petera Marshalla dają obiektywny obraz postawy władz Polski i Rosji wobec spraw związanych z katastrofą smoleńską. W filmie zawarte są wątki relacji polsko- rosyjskich, konfliktów polskich opcji politycznych, sporów w społeczeństwie. Naświetlone zostały nie zrozumiałe dla widza zagranicznego takie sytuacje jak spór o krzyż przed Pałacem Prezydenckim lub protesty podczas pogrzebu pary prezydenckiej na Wawelu. "Tragedy in Smolensk" pokazuje wszystkie aspekty katastrofy smoleńskiej, pozwala na zbudowanie wyobrażenia o tragedii w wymiarze jak osobistym, tak i państwowym. Stanowi obiektywny dokument o wydarzeniach, które wzbudziły wysoki poziom zaangażowania ze strony wysoko postawionych urzędników jak i przeciętnych obywateli.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Patrz także:
schowaj

2020.01.09 00:20:50
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego