Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

W MILCZENIU

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2011
  • Barwny, 58 min

"Z życiem pożegnał się nie tylko mój mąż, ale również ja - ja sobie z tym nie radzę"- mówi jedna z bohaterek filmu "W milczeniu". Dziesiątego kwietnia 2010 roku na terenie Federacji Rosyjskiej, rozbił się samolot z polską delegacją najważniejszych osób w państwie. Mieli wrócić za parę godzin. Żadna z 96 osób nie przeżyła katastrofy. Lecieli z Prezydentem Rzeczpospolitej Polskiej na uroczystości upamiętniające siedemdziesiątą rocznicę mordu na polskich oficerach.
Film "W milczeniu" opowiada o bólu, bezsilności i pustce, które stały się nieodłączną częścią nowego życia rodzin ofiar katastrofy. Bohaterowie filmu pokazani są na różnych etapach ich prywatnej żałoby. Ich życie musiało ulec przewartościowaniu, bo temat katastrofy stał się politycznym spektaklem narodowym, trwającym bez chwili medialnej ciszy, a tragedia po utracie bliskich została zepchnięta na dalszy plan. Dziesiąty kwietnia 2010 zapisał się w pamięci Polaków jako dzień narodowej tragedii. W jednej minucie kraj stracił prezydenta, wszystkich dowódców wojska polskiego, wielu polityków, duchownych i zasłużonych dla kraju ludzi. Dla wszystkich pasażerów i załogi samolotu ten lot był zaszczytem i wyróżnieniem. Wielu z nich przygotowywało się na ten dzień miesiącami. Kilkoro dostało zaproszenie w ostatniej chwili. Oczami ich najbliższych: żon, dzieci, mężów i rodzeństwa pokazany jest w filmie "W milczeniu" rok życia po katastrofie. "Wydawało się, że bardziej boleć nie może, tymczasem jest coraz gorzej" - mówi jeden z bohaterów, bo czas upływający od dnia utraty najbliższych nie przynosi ulgi. Przez ostatnie miesiące bohaterowie filmu musieli patrzeć na spekulacje medialne, przepychanki polityczne, kontrolowane przez władzę lub ich oponentów przecieki z prowadzonego śledztwa i wciąż nieuregulowane relacje polsko - rosyjskie, które szerokim echem komentowane są przez cały świat.
Ogrom i różnorodność złych emocji, które narosły w polskim społeczeństwie w napastliwy sposób zdeterminowały życie bohaterów. Powodując, że próba powrotu do normalności stała się wręcz niemożliwa. Tuż po katastrofie powstała fala odruchów współczucia, empatii i solidarności narodowej, która swój najmocniejszy wyraz miała w tłumach czuwających godzinami przed Pałacem Prezydenckim. Zjednoczenie Polaków skończyło się parę dni po katastrofie. Przyszedł czas wskazania winnych, czas na określenie politycznej odpowiedzialności. Podzieliło się całe społeczeństwo, a wraz z nim rodziny ofiar. Nawet tak ważne wydarzenia jak : pogrzeb pary prezydenckiej, pielgrzymka rodzin na miejsce katastrofy pół roku po niej , uroczyste odsłonięcie pomnika nie były w stanie pojednać tak mocno cierpiących rodzin. Film oprócz warstwy emocjonalnej prezentuje polityczne wypowiedzi, czasem skrajne w swojej wymowie, ale przede wszystkim kładzie nacisk na wzruszające i bardzo osobiste zwierzenia ludzi dla których wciąż żywe są wspomnienia o najbliższych. Wielu z nich do tej pory stało z boku. Nie występowali przed kamerami. Nie brali udziału w publicznej dyskusji. "Chciałabym, by ten film był głosem wszystkich rodzin, swego rodzaju rzecznikiem ich praw, cierpienia, opinii - mówi reżyser Ewa Ewart - Film daje możliwość wypowiedzenia się jego bohaterom o konflikcie społecznym, politycznym i pokazania emocji. Bo fakt, iż niektórzy z nich do tej pory milczeli, nie oznacza, ze przez ostatnie miesiące istnieli zawieszeni w próżni i obojętnie patrzyli na to, co się dzieje wokół katastrofy. Katastrofy, która w pierwszym rzędzie właśnie ich dotknęła najboleśniej. Dla mnie osobiście to co oni mają do powiedzenia jest najbardziej interesujące." Film zawiera sekwencje filmowe i zdjęcia, które nigdzie wcześniej nie były publikowane.

W filmie wystąpili: Wanda Buk, Lucyna Gągor, Katarzyna Gilarska, Maria Gilarska, Beata Gosiewska, Barbara Kazana, Justyna Kazana, Ewa Komorowska, Beata Lubińska, Krystyna Łuczak- Surówka, Andrzej Melak, Magdalena Merta, Jolanta Przewoźnik, Izabela Sariusz-Skąpska, Barbara Stasiak, Małgorzata Szmajdzińska, Krzysztof Wasita, Małgorzata Wassermann.

Zwiastun
pokaż

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

  • 2011
    Chicago (Międzynarodowy Festiwal Filmowy)-Srebrny Hugo w kategorii "społeczeństwo/polityka"
  • 2011
    Alaska International Film Award-Kodiak Award
  • 2011
    Beverly Hills (Beverly Hills Film, Television and New Media Festival)-Wyróżnienie w kategorii: Outstanding Excellence for a Documentary
  • 2011
    Chicago (Festiwal Filmu Polskiego w Ameryce)-Nagroda Specjalna Jury
    za "wyjątkowe walory artystyczne i wagę filmu"
  • 2012
    Hamburg (World Media Festival)-Nagroda
    w kategorii: Dokument Polityczny; film został dodatkowo uznany za najlepszy film dokumentalny tegorocznej edycji World Media Festival i został laureatem Grand Media Award
  • 2012
    CINE Golden Eagle Award-w kategorii: Professional Telecast News Division - Informational

Patrz także:
schowaj

2024.06.06 01:58:12
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.