Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

TAJEMNICA SKARBCA KAMIEŃSKIEGO

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1974
  • Czarno-biały, 16 mm, 42 min

Film dokumentalny próbujący wyjaśnić zagadkę zaginięcia w 1945 roku unikatowych dzieł sztuki sakralnej ze skarbca w Kamieniu Pomorskim. Już w 1933 roku wybitny polski historyk sztuki, prof. Gwido Chmarzyński, zwrócił uwagę na wyjątkowość zbiorów zgromadzonych w kamieńskim skarbcu. Wartość tych zbiorów porównywał ze skarbcem wawelskim. Za perłę kamieńskiego skarbca uznał relikwiarz św. Korduli. Ekspozycję, jaką zapamiętał prof. Chmarzyński, w niezmienionej formie można było oglądać do końca 1944 roku. W 1945 roku skarbiec w nieznanych okolicznościach zniknął. Nie było wiadomo, czy został zabrany przez ewakuujące się wojska niemieckie, czy też przez zajmującą te tereny Armię Czerwoną. Tylko nieliczne fragmenty skarbca odnaleziono w pobliskich Benicach. Przez 21 lat od zakończenia wojny, nikt kompetentny w Polsce nie podjął próby odpowiedzi na pytanie, gdzie są pozostałe i najważniejsze zbiory skarbca. Dopiero po ukazaniu się w 1966 roku na łamach zachodnioniemieckiego pisma "Baltische Studien" artykułu Czy relikwiarz św. Korduli ze skarbca katedry kamieńskiej zaginął?, pióra dra Adalberta Holtza, byłego pracownika Archiwum Wojewódzkiego w Szczecinie, sprawa ożyła na nowo. W filmie, który jest próbą odpowiedzi na pytanie Holtza, udział wzięli m.in.: ks. Roman Kostynowicz - proboszcz katedry w Kamieniu i konserwator zabytków, dr Władysław Filipowiak - dyrektor Muzeum Narodowego w Szczecinie, Michał Pawlikowski - mieszkaniec Benic, dr Hasso hrabia von Fleming - przedwojenny właściciel Benic. Zdjęcia do filmu realizowano w Polsce i w NRD.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.03.01 01:47:40
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.