Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

DEKLARACJA NIEŚMIERTELNOŚCI

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  2010
 • Barwny (negatyw: Fuji, Kodak), 31 min

Dzieło Marcina Koszałki, wielokrotnie nagradzanego operatora i reżysera filmów dokumentalnych, powstawało trzy lata. Zdjęcia były kręcone m.in. w Tatrach, na krakowskim Zakrzówku, w Jaskini Mamutowej, a także w pałacu w Krzeszowicach. To film o upływie czasu i przemijaniu, o walce z nieuchronnymi prawami biologii, zmaganiem się z destrukcją własnego ciała. Bohaterem filmu jest Piotr "Szalony" Korczak, jeden z najlepszych polskich alpinistów, człowiek niezwykle inteligentny, który nie tylko był i nadal jest świetnym sportowcem, ale też tworzy własną filozofię życia. To człowiek, który sam chce być outsiderem, mający poczucie niespełnienia, ale jednocześnie potrafiący cieszyć się życiem. Nie boi się nagłej śmierci, a wręcz przeciwnie. Nie wyobraża sobie bowiem starości, dogorywania w domu starców. Przez cały czas towarzyszy mu dręcząca myśl o przyszłości, co będzie za chwilę, za parę lat.
Krakowianin Piotr Korczak (rocznik 1961), absolwent historii Uniwersytetu Jagiellońskiego, ma żonę i dorosłego syna. Zrezygnował z zawodu historyka na dobre, dziś pracuje jako robotnik wykonujący prace wysokościowe. Wspina się od ponad 30 lat, jest pionierem ekstremalnej wspinaczki skałkowej. Nigdy nie udało mu się odnieść znaczących sukcesów poza granicami kraju, choć otarł się o wielki wspinaczkowy świat. W zawodach Pucharu Świata w Madonna di Campiglio w 1990 roku zajął aż i zarazem tylko czwarte miejsce. Na początku lat 80. XX wieku zapoczątkował tzw. "nową falę" w polskim wspinaniu. Pokonywał i ustanawiał kolejne granice możliwości. "...tworzył kolejne stopnie trudności dróg wspinaczkowych. Jego drogi są legendami. W 1988 r. stworzył drogę wspinaczkową, która była tylko o pół stopnia łatwiejsza od najtrudniejszej drogi na świecie. Korczak zainspirował do wspinania kilka pokoleń wspinaczy" - napisał o nim Jacek Trzemżalski w Magazyie Górskim.
W jednym z wywiadów Marcin Koszałka mówi o bohaterze swego filmu: "Piotrek jest dla mnie wspaniałym bohaterem, mimo że się kłóciliśmy na planie i mieliśmy wiele konfliktów. Ja go bardzo lubię i szanuję. To był dla mnie zawsze bohater sportowy, co również jest tematem filmu - spotykam w nim swojego mistrza. Zresztą w filmie pada kwestia, że po latach spotyka się dwóch ludzi - filmowiec, który już nie jest wspinaczem, a w latach młodości nie był w stanie osiągnąć wspinaczkowego poziomu Piotrka. A teraz robi film o byłym mistrzu - zatem spotyka się człowiek, który chciał być mistrzem, ale nim nie został i spotyka się mistrz, który już teraz przestaje być mistrzem". [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

 • 2010
  Kraków (Krakowski Festiwal Filmowy - Konkurs Polski)-Nagroda Prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich
 • 2010
  Kraków (Krakowski Festiwal Filmowy - Konkurs Polski; do roku 2000 Ogólnopolski Festiwal Filmów Krótkometrażowych)-Nagroda Jury Studentów miasta Krakowa
  jury stwierdziło, że "dzięki temu dokumentowi reżyser przestał uciekać, a zaczął wspinać się na szczyt".
 • 2010
  Kraków (Krakowski Festiwal Filmowy)-Nagroda Publiczności
 • 2010
  Zakopane (Spotkania z Filmem Górskim)-Nagroda Publiczności
 • 2010
  Zakopane (Spotkania z Filmem Górskim)-Wyróżnienie Specjalne Jury
 • 2010
  Kraków (Krakowski Festiwal Górski)-II Nagroda w Międzynarodowym Konkursie Filmowym
  za "uniwersalność przekazu. Marcin Koszałka sięgnął po rzadką w filmie górskim tematykę przemijania i starości. Obraz zrealizowany z dużą starannością, wykraczający poza dotychczasowe standardy festiwali górskich"
 • 2010
  Kraków (Krakowski Festiwal Górski)-Nagroda Publiczności
 • 2011
  Tampere (Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych)-Dyplom Honorowy
 • 2011
  Chicago (Międzynarodowy Festiwal Filmowy)-Srebrny Hugo w kategorii: najlepszy film dokumentalny
 • 2011
  Trento (Trento Film Festival)-nagroda główna "Srebrna Gencjana"
  za "najlepszy wkład artystyczno-techniczny"
 • 2011
  Gdańsk (Gdańsk DocFilm Festival "Godność i Praca")-Wyróżnienie
 • 2011
  Karlovy Vary (Międzynarodowy Festiwal Filmowy)-Nagroda dla najlepszego filmu dokumentalnego do 30 minut
 • 2011
  Granada (Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych "Opera Prima en Corto")-I Nagroda w kategorii: film eksperymentalny
 • 2011
  Graz (Międzynarodowy Festiwal Filmów Górskich)-Nagroda "Camera Alpin in Gold" dla najlepszego filmu wspinaczkowego
 • 2011
  Bolzano (Festiwal Filmów Krótkometrażowych)-Nagroda Specjalna Jury w konkursie Global Vision
  za "zdolność odkrycia świateł i cieni postaci pozornie niedostępnej"
 • 2011
  Bristol (Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Bristol Encounters")-Nagroda dla najlepszego filmu dokumentalnego
 • 2012
  Vancouver (Międzynarodowy Festiwal Filmów Górskich)-Nagroda dla najlepszego filmu wspinaczkowego
 • 2012
  Bratysława (Międzynarodowy Festiwal Filmów Górskich i Przygody "Hory a Mesto")-Nagroda V4
  za "innowacyjne podejście do tematu starzenia się i śmierci, jako części życia. Nagroda została przyznana pomimo faktu, że film nie wywołuje pozytywnych emocji, ponieważ kontempluje nieprzyjemne aspekty życia"
 • 2012
  Domzale (Międzynarodowy Festiwal Filmów Górskich)-Nagroda dla najlepszego filmu wspinaczkowego
  za "doskonałe pokazanie lęków w świecie wspinaczy i obaw dotyczących ograniczeń ciała"
 • 2012
  Teplice nad Metuji (Międzynarodowy Festiwal Filmów Górskich)-Nagroda Główna
  za "wszechwstronność, czystość idei i wysoki poziom artystyczny"
 • 2012
  Lądek-Zdrój (Przegląd Filmów Górskich im. Andrzeja Zawady)-Nagroda
  w kategorii: Kultura, człowiek, ekologia
 • 2012
  Poprad (Festiwal Filmów o Górach)-Grand Prix
2022.08.27 00:14:34
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
MakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agency