Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

W NOWICY NA KOŃCU ŚWIATA

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2009
  • Barwny, 67 min

Film przedstawia świat ludzi żyjących w zagubionej wsi w Beskidzie Niskim - Nowicy. Z jednej strony będzie to opowieść o świecie, którego już nie ma i tylko nieliczne ślady świadczą o jego istnieniu. Świat Łemków przemówi z ekranu, da znać o sobie w architekturze cerkwi, w śpiewach liturgii, w języku... Z drugiej jednak strony będzie to też opowieść o współczesności, a zatem o ludziach, którzy próbują ratować dawne wartości i dawny świat, dla których treścią życia jest ciągły zachwyt nad cudem stworzenia. Dlatego nie wystarcza im tylko zaspokojenie codziennych potrzeb. W zwykłych sprawach doszukują się piękna i sensu. Dlatego tak ważne jest otoczenie, którym żyją i tempo, w którym żyją - nieśpieszne i zdystansowane smakowanie życia. W tych ludziach jest szlachetność i ciągły zachwyt nad życiem. Film kształtowany jest przez pory roku. Każda z nich ma swój klimat, swoje kolory, swoje światło i swój rytm, swój rodzaj muzyki. Pory roku, święta, ważne wydarzenia będą wyznaczały rytm tej opowieści. Film ma wymiar filozoficzny i pozwoli spojrzeć na życie z zupełnie innej perspektywy.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 04:15:41
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman