Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ZANIM WYBUCHŁ SIERPIEŃ

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2008
  • Barwny, 82 min

Film dokumentalny przedstawiający mało znaną historię opozycji antysocjalistycznej przed powstaniem "Solidarności". Niewielka na początku grupa rozsiana po całym kraju zawiązuje pierwsze w bloku socjalistycznym związki zawodowe niezależne od oficjalnej władzy. Pierwszym działaczem Wolnych Związków Zawodowych zostaje na Śląsku Kazimierz Świtoń, który przekonuje kilku swoich kolegów do przyłączenia się do jego inicjatywy. Następnie Andrzej i Joanna Gwiazdowie, Krzysztof Wyszkowski i Anna Walentynowicz przystępują do utworzenia WZZ Wybrzeże. Po kliku miesiącach także w Szczecinie bracia Jakubcewiczowie postanawiają przyłączyć się do WZZ. W filmie występują niemal wszyscy ci, którzy w roku 1978 i 1979 odważyli się otwarcie wystąpić przeciwko władzy ludowej i stworzyli niezależne od komunistów związki zawodowe. W filmie występują: Joanna Gwiazda, Anna Walentynowicz, Bogdan Borusewicz, Andrzej Gwiazda, Zbigniew Jakubcewicz, Lech Kaczyński, Kazimierz Świtoń, Tadeusz Witkowski, Krzysztof Wyszkowski, Henryk Wujec.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2022.05.21 06:40:03
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman