Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

SZÓSTE

w DEKALOG... PO DEKALOGU

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2008
  • Barwny. 28 min.

Opowieść o kobiecie, która stała się zakładnikiem własnej decyzji i oczekiwań rodziny. Siostra Judyta chce wrócić do świeckiego życia, ale jest postrzegana jako osoba "cudzołożąca ze światem". Od kilku miesięcy Beata, bo takie nosi "świeckie" imię, mieszka poza murami klasztoru, zdana tylko na siebie. Próbuje normalnie żyć. Zdejmuje zakonny welon i rozpuszcza włosy. Po 20 latach pierwszy raz wychodzi na ulicę bez habitu. Uczy się głośniej mówić. Pierwszy raz sama kupuje to, co chce. Czas biegnie nieubłaganie. Beata musi podjąć decyzję, czy będzie nadal służyć Bogu, czy wróci do świata. Kościół, na szczęście, jest pełen zrozumienia dla jej dylematów. Jeśli siostra Judyta zechce odejść, po kilku latach dostanie zwolnienie ze ślubów. Odzyska wolność. Zamknie za sobą furtę klasztorną, choć nie odejdzie całkowicie od Boga. Może kiedyś znajdzie miłość, wyjdzie za mąż, może nawet zdąży jeszcze urodzić dzieci. To także będzie droga do zbawienia. Jednak rodzina siostry Judyty nie chce jej w świeckim wydaniu i nie potrafi jej wybaczyć. Żąda, by utrwalony przez lata wizerunek osoby duchownej nadal trwał. Judyta ma znów założyć habit i żyć dla Boga. "Przecież tyle lat wytrzymałaś, córciu, czemu teraz chcesz to wszystko zniszczyć" - mówi jej matka. Nie pozwala Beacie odwiedzać rodzinnego domu."Ślubowałaś czystość, ubóstwo i posłuszeństwo. Miałaś oddać się Oblubieńcowi. Nie cudzołóż więc i nie wracaj do świeckiego życia, do naszego życia"- rzuca za odchodzącą córką. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
MakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agency