BAJKI Z KRAINY PIECÓW...
- Film dokumentalny
- Produkcja:Polska
- Rok produkcji:2008
- Barwny, 42 min
"Bajki z krainy pieców" - zwykły tytuł i nadzwyczajna historia. Te bajki pisali po kryjomu więźniowie KL Auschwitz. Dla własnych dzieci. Robili do nich przepiękne ilustracje. W obozie koncentracyjnym wydarzyło się tyle zła, że można było zwątpić w dobro. A jednak ono przetrwało, choćby w pozornie błahych książeczkach o kurczaczkach i kwiatkach. Ryzykantów, którzy je pisali i malowali ilustracje w cieniu krematoryjnych kominów było prawie trzydziestu. Zaczęli to robić, gdy jeden z nich segregował na rozkaz hitlerowców rzeczy zagazowanych. Na rampie "Kanady" w Birkenau znalazł bajkę należącą do dziecka, które zostało zamordowane w komorze gazowej. Wtedy właśnie postanowili napisać i zilustrować bajki dla swoich dzieci. Bajki, które trzymały przy życiu.
- Nie wiem, czy ta bajeczka dojdzie kiedyś do Twoich małych rączek, ale mimo to postanowiłem namalować Ci Najdroższy mój jasnowłosy Zbysiu te obrazeczki - tak pisał do swojego starszego syna Henryk Czulda. Postanowił, że nie może dać się zabić, skoro ma wręczyć synowi bajkę. Historia o dwóch kurczaczkach, które idą do młyna, towarzyszyła mu w Auschwitz i aż pięciu innych obozach.
- Te bajki pozwoliły mi wiedzieć, że ojciec żyje i że pamięta o nas. I na pewno bardzo kocha - wspomina Andrzej Bęć, syn innego autora bajek. Felicjan Świerczyna, który urodził się po aresztowaniu ojca, zna go jedynie z opowieści i kart małej książeczki.
- Nie mógł mnie wziąć na ręce, powiedzieć synu... kocham cię - mówi wzruszony. Jego ojciec bajkę ukrytą w niemieckim słowniku przekazał kilkuletniemu Felicjanowi przez oficera SS. Bernard Świerczyna nigdy do domu nie wrócił. Został powieszony. To była ostatnia egzekucja, jaką wykonano w obozie.
Ekipa
pełna
|
skrócona
|
schowaj
- Reżyseria
- Scenariusz
- Zdjęcia
- Współpraca operatorska
- Oświetlenie
- Muzyka
- Realizacja dźwięku
- Opracowanie dźwięku
- Montaż
- Konsultacjahistoryczna
- Kierownictwo produkcji
- Współpraca produkcyjna
- Producent wykonawczyDiscovery Historia
- Produkcjadla Discovery TVN Historia
- Współfinansowanie
- Obsada aktorskachłopiecojciecnarratornarratornarratorZenon Weigtnarrator
Nagrodyschowaj
- 2008Łódź (Festiwal Mediów "Człowiek w zagrożeniu")-Nagroda Stowarzyszenia Filmowców Polskich
- 2009Łódź (Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych "Procinema Dokument")-I Nagroda
- 2010Niepokalanów (Międzynarodowy Katolicki Festiwal Filmów i Multimediów)-II Nagroda w kategorii: film dokumentalny
za "ukazanie mocy ludzkiego ducha, który pozwolił 30 więźniom KL Auschwitz pisać i ilustrować bajki dla ich dzieci w cieniu kominów krematoryjnych" - 2010Niepokalanów (Międzynarodowy Katolicki Festiwal Filmów i Multimediów)-Nagroda Signis
za "twórcze chrześcijańskie podejście do tematu historycznej pamięci środkami kina dokumentalnego" - 2010Poznań (Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych "Tranzyt")-Wyróżnienie w Konkursie polskich filmów powyżej 40 minut