Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

596 DNI

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2008
  • Barwny, 26 min

Po ponad 60 latach od zbrodni katyńskiej, Jerzy Szymański mógł pochować szczątki ojca Ludwika, oficera zamordowanego przez NKWD. Na uroczystości pogrzebowe, które odbyły się 13 kwietnia 2008 roku w Katedrze Polowej w Warszawie, 82 letni Szymański przyjechał z Australii, tam z żoną i trójką dorosłych dzieci żyje od wielu lat. Podczas uroczystości potomek kapitana Szymańskiego spotkał się z córką innego oficera, który również zginął w Katyniu - Marią Siemińską. Panią Marię i Jerzego wiele łączy. Obie rodziny zostały zniszczone przez sprawę katyńską. Obie rodziny przez ostatnie dwa lata w wielkiej niepewności czekały na ostateczną identyfikację czaszki polskiego oficera, która przez kilkadziesiąt lat leżała w szafie Instytutu Medycyny Sądowej w Kopenhadze, a w 2006 roku wróciła do Polski. Szczątki Ludwika Szymańskiego (polscy lekarze próbowali odzyskać twarz zamordowanego przez NKWD oficera przez ponad pół roku) są drugimi spośród wywiezionych z Katynia, które udało się zidentyfikować. Po raz pierwszy posłużono się przy tym badaniami DNA. Reportaż pt. "596 dni" opowiada o losach czaszki z Katynia, o tym jak zbrodnia katyńska wpłynęła na życie starej krakowskiej rodziny Siemińskich i mieszkających na drugiej półkuli Szymańskich. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 04:09:44
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl