Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ŚLADAMI BRONISŁAWA PIŁSUDSKIEGO

w POLACY NA SYBERII

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2005
  • Barwny, 28 min

Polacy trafiali na Sachalin już w XIX wieku. Do dzisiaj żyją ich potomkowie, którzy w wyniku zawirowań historycznych żyli pod panowaniem Rosjan czy Japończyków. Niektórzy do dzisiaj świetnie posługują się językiem japońskim, a są i takie osoby, które pamiętają etnografa Bronisława Piłsudskiego, brata marszałka Józefa Piłsudskiego. To najbardziej znany z Polaków na Sachalinie. Zesłany na 13 lat katorgi, był najpierw traktowany jak niebezpieczny więzień, potem mógł swobodnie pracować. Tutaj założył rodzinę, ożenił się z piękną Ajnoską, a jego wnukowie żyją w Japonii. Piłsudski prowadził studia nad językiem i kulturą Ajnów, Nichwów i innych miejscowych narodów. Efektem jego prac jest bogata dokumentacja, notatki z badań, fotografie, najróżniejsze przedmioty. Dopiero prace ostatnich lat pozwoliły odczytać zarejestrowane przez Piłsudskiego na wałkach fonograficznych nagrania Ajnów. Badacze muzeum w Jużno-Sachalińsku i Władywostoku do dzisiaj pracują nad opracowaniem spuścizny naukowej Piłsudskiego. Z wielkim zaangażowaniem opowiadają o roli, jaką odegrał w odkrywaniu ludów Syberii. Film jest opowieścią o niezwykłym przywiązaniu i docenieniu polskich tradycji na Sachalinie. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2020.02.04 20:51:19
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych