Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

TAJEMNICE STEPU

w POLACY NA SYBERII

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2005
  • Barwny, 28 min

Zabajkale to obszar, po którym podróżując ciągle trafiamy na ślady działalności i obecności Polaków. Miastem położonym na trasie kolei transyberyjskiej jest Czyta, skąd pochodzi bohaterka filmu,młoda lekarka Natalia Ejbard, wnuczka polskich zesłańców, która od lat zajmuje się badaniem dokonań Polaków na tych ziemiach. Miasto Czyta - stolica Zabajkala - zostało założone przez Polaków wziętych do niewoli podczas wojny polsko-moskiewskiej w XVII wieku. Dziadek Natalii został tu zesłany za "obrazę" władzy. Ona od dziecka interesowała się historią Polaków. W filmie opowiada o swoich odkryciach i pasji. Duże wrażenie zrobiła na niej działalność takich badaczy, jak Benedykt Dybowski, Marian Dubiecki czy Julian Talko-Hryncewicz, a także przemysłowców, bankierów i wysokich urzędników. Zafascynowana dorobkiem naukowym dr Dybowskiego podróżuje po Zabajkalu, szukając miejsc z nim związanych, m.in. udaje się do Darasunia, gdzie naukowiec mieszkał. Zabajkalski step to w ogóle niezwykłe miejsce. Piękne krajobrazy, buddyjskie klasztory, wspaniali ludzie - Buriaci - koczowniczy lud mongolski, których interesuje historia ich ziemi, a także to, co robili tam Polacy. Julian Talko-Hryncewicz przyjechał na Zabajkale dobrowolnie. Ziemia, gdzie obok Buriatów mieszkają przedstawiciele jeszcze innych ras: Mongołowie, Chińczycy, potomkowie Rosjan, to jak mówił, prawdziwy raj dla antropologów. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2020.01.26 10:38:49
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego