Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

TU BYŁEM

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2005
  • Barwny, 53 min

Kiedy zeszliśmy z peronu do tunelu, dwóch esbeków w cywilu podeszło do Andrzeja i powiedziało: pan pozwoli z nami. Na to ja wypiąłem pierś do przodu, wyszedłem i zainterweniowałem: co to ma znaczyć? Panowie mi się wytłumaczą, dlaczego zatrzymujecie? Ja tu jestem przewodniczącym "Solidarności". A oni mówią: spokojnie, pan z nami też pozwoli - Leszek Waliszewski wspomina zimową noc w Katowicach niedługo po wprowadzeniu stanu wojennego. Dla ówczesnego przewodniczącego Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ "S" spotkanie z funkcjonariuszami państwowymi skończyło się więzieniem. Inni przywódcy zdołali zachować wolność. Aresztowania uniknęli Zbigniew Bujak i Władysław Frasyniuk. Najbliższe lata mieli spędzić w ukryciu, często zmieniając lokale. Ta "zabawa w kotka i myszkę" ze Służbą Bezpieczeństwa miała być dowodem bezsilności władz i przykładem dla szeregowych działaczy. Czasem jednak konieczne było opuszczenie kryjówki. Frasyniuk przywołuje w pamięci strajki na Śląsku, gdy odwiedzał otoczone przez milicję i wojsko zakłady, by podnieść na duchu protestujących. Przypomina sobie kobiety broniące bramy przed "pancyrami" - wozami bojowymi - i przejmujące wycie syren karetek towarzyszące pacyfikacji kopalni "Wujek". Opowiada o dręczącym niektórych działaczy "szczurze emigracji" - myśli o ucieczce z opanowanego przez złowrogi system kraju. Niektórzy zresztą, nie mogąc znieść ciągłego zagrożenia ze strony reżimu, zdecydowali się na opuszczenie Polski. Trzej przyjaciele - dawniej przywódcy największych regionów "Solidarności" - spotykają się wiele lat po tamtych dramatycznych wydarzeniach, aby wymienić refleksje na temat najnowszej polskiej historii. Starają się prześledzić punkty zwrotne minionego dwudziestolecia, przywołać wspomnienia i atmosferę tamtych chwil. Spotkanie odbywa się w niezwykłym miejscu. Na kominku w domu Jacka Petryckiego do dziś widnieje wyryty przez Krzysztofa Kieślowskiego napis "Śmierć czerwonym"; w jednej z szaf ukrywający się Zbigniew Bujak pozostawił swój autograf pod słowami: "Tu byłem". [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2022.05.21 06:35:40
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski