Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

PAN JERZY JACEK NIEŻYCHOWSKI. GRAF VON HABE NICHTS

  • Film dokumentalny
  • Rok produkcji:
    2005
  • Barwny, 25 min

Jerzy Jacek Nieżychowski (rocznik 1924), pochodzi ze starej rodziny szlacheckiej, której początki sięgają 1324 roku. Spędził szczęśliwe dzieciństwo w pięknym dworku, odebrał staranne wykształcenie. Uczył się języka francuskiego. Jego ojciec był majorem Wojska Polskiego. Sędziwy, ale wciąż pełen energii i optymizmu bohater dokumentu snuje przed kamerami barwną opowieść o swoich losach i czasach, w jakich przyszło mu żyć. Mimo wysokiego urodzenia Nieżychowski poświęcił się działalności artystycznej i budowaniu nowej rzeczywistości po II wojnie światowej. Zaczynał na Ziemiach Zachodnich. Od 1946 r. był związany ze Szczecinem. W 1947 r. podjął pracę w tamtejszym Urzędzie Morskim. Współtworzył Technikum Eksploatacji Żeglugi i Portów, którego został pierwszym dyrektorem. Studiował w SGPiS, powrócił jednak do Szczecina, gdzie założył pierwszy teatr muzyczny. W tym mieście zorganizował także Festiwal Młodych Talentów, który wykreował największe sławy polskiej muzyki rozrywkowej, takie jak: Czesław Niemen, Karin Stanek, Kasia Sobczyk, Helena Majdaniec, Ada Rusowicz, Mira Kubasińska. W filmie znalazło się wiele materiałów archiwalnych z ich ówczesnych występów. Sukcesy artystyczno-organizacyjne kończyły szybko jego kadencje urzędnicze. Im większy zdobywał aplauz publiczności, tym bardziej był narażony na krytykę władz. Zwolniony z funkcji dyrektora operetki, a później dyrektora Estrady Szczecińskiej ciągle szukał swojego miejsca. Odbył roczne tournee po ZSRR w towarzystwie gwiazd polskiej estrady. W 1969 r., wraz z Kazimierzem Grześkowiakiem i Tadeuszem Chyłą, założył Silną Grupę Pod Wezwaniem, która była fenomenem kabaretowym lat siedemdziesiątych. Zespół zdobywał nagrody na festiwalach w Opolu i Sopocie. Zachowane do dziś telewizyjne nagrania ich występów dowodzą ponadczasowości ich sztuki. Równolegle z występami kabaretowymi Nieżychowski grał w filmach i serialach telewizyjnych ("Polskie drogi", "Przygody dobrego wojaka Szwejka", "Kochajcie syrenki", "Milion za Laurę"). Lata osiemdziesiąte to dla niego długi epizod amerykański. Wyjechał do Stanów razem z żoną. Za oceanem zastał go stan wojenny. W wieku 60 lat musiał rozpocząć życie od nowa, co nie było proste, ale jemu się powiodło. Początkowo imał się najróżniejszych zajęć, łącznie ze sprzątaniem. Potem wraz z przyjacielem adwokatem prowadził działalność gospodarczą. Założyli firmę remontową. Zarabiał w solidnej amerykańskiej walucie. Ponadto grał, śpiewał i pisał w prasie polonijnej. Do ojczyzny wrócił w latach dziewięćdziesiątych. Osiadł w Świnoujściu. Stał się legendą. Mimo niemłodego wieku jest ciągle aktywny. Pisze felietony, wydał książkę poświęconą jednej z swoich wielkich pasji - kuchni. Ciągle jeszcze chętnie uczestniczy w życiu kulturalnym Szczecina. Na wniosek prezydenta Szczecina w grudniu 2000 r. otrzymał medal za zasługi dla miasta. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 04:02:14
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl