Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Jacek Nieżychowski

Jacek Nieżychowski - galeria

 
zwiń

  • 1924. 01. 29
    Data urodzenia
    Chlewo
  • 1953
    Egzamin eksternistyczny
  • 1954. 12. 14
    Debiut teatralny
    w roli Tomasza w "Swobodnym wietrze" Izaaka Dunajewskiego w reż. Jerzego Zegalskiego na scenie Operetki Śląskiej w Gliwicach
  • 1998
    Odznaczenie
    Złoty Krzyż Zasługi
  • 2001
    Odznaczenie
    Medal za Zasługi dla Miasta Szczecina
  • 2002
    Odznaczenie
    Złota Odznaka Towarzystwa Miłośników Szczecina
  • 2003
    Odznaczenie
    Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
  • 2009. 05. 23
    Data śmierci
    Świnoujście; pochowany na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie

Aktor, śpiewak, dyrektor teatru, dziennikarz (pisał pod pseud. Jerzy Pomian). W 1950 ukończył Szkołę Główną Planowania i Statystyki w Warszawie. Śpiewu uczył się u Ady Sari oraz Ludmiły Szuster w Szczecinie i Janusza Popławskiego w Gliwicach. W latach 1940-47 pracował jako urzędnik m.in. w powiatach Sandomierz i Nowy Sącz. Od 1947 w Szczecinie. Do 1949 kierownik działu w Urzędzie Morskim, 1949-52 asystent w Wyższej Szkole Ekonomicznej i równocześnie dyrektor Technikum Eksploatacji Żeglugi i Portów, 1951-52 aktor i śpiewak w "Artosie". W latach 1952-57 solista Operetki Śląskiej w Gliwicach, 1956-59 inicjator i współorganizator (z Leonem Szechterem) oraz pierwszy dyrektor i kierownik artystyczny Operetki Szczecińskiej. W latach 1960-64 organizator, dyrektor i kierownik artystyczny Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Imprez Artystycznych. W latach 1962-63 inicjator i organizator Festiwali Młodych Talentów w Szczecinie, które dokonały pokoleniowej i stylistycznej zmiany w polskiej muzyce rozrywkowej. Autor i reżyser programów estradowych, m.in. "Proszę o głos" (I nagroda na Festiwalu Programów Estradowych w Warszawie, 1961), "Fogg and Rock" (II nagroda na Festiwalu Zespołów Estradowych w Warszawie, 1962). W latach 1964-67 kierownik zespołu estradowego "Gwiazdy Festiwali", w roku 1968 właściciel kawiarni artystycznej "Tenisowa". W następnych latach zasłynął z występów estradowych m.in. z zespołem "Silna Grupa pod Wezwaniem" z Krzysztofem Litwinem, Kazimierzem Grześkowiakiem, Tadeuszem Chyłą i Andrzejem Zakrzewskim (Nagroda Prasy na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, 1969). Lata 80. spędził w USA. Od lat 90. związany ze Świnoujściem, gdzie prowadził działalność gospodarczo-rozrywkową, pisał felietony (m.in. do "Twojego Stylu"). W 1999 wydał książkę kulinarną "Kuchnia ziemiańska. Błogosławione cztery pory roku".

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

2024.07.10 00:49:56
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.