Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

"CHMURY NAD NAMI ROZPAL W ŁUNĘ". JULIAN TUWIM 1894-1953

  • Film dokumentalny - fabularyzowany
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1995
  • Barwny, 24 min

Widowisko przypomina mało znany epizod z życia Juliana Tuwima, kiedy w sierpniu 1946 roku zwrócił się on z prośbą do Bolesława Bieruta o ułaskawienie sześciu działaczy Narodowych Sił Zbrojnych, skazanych przez sąd na karę śmierci. Bierut skorzystał z prawa łaski - Jerzy Kozarzewski, Sławomir Modzelewski, Kazimierz Wiśniewski, Janina Konopacka, Bogdan Banaszewski i Jerzy Niewiadomski byli uratowani. Akcja spektaklu przenosi się w rok 1918, kiedy na łamach pisma studenckiego "Pro Arte et Studio" ukazał się wiersz Tuwima pt. "Wiosna" - utwór uznany przez wielu za apoteozę wyuzdania, a nawet za pornografię. Kolejno przedstawione są epizody z życia poety, z okresu okupacji, jego pobytu we Francji, Rio de Janeiro, Nowym Jorku - gdzie powstał tomik "Kwiaty polskie" - wreszcie powrót Tuwima do Polski. Widowisko uzupełniają wypowiedzi dr. Tadeusza Janiszewskiego i Andrzeja Niewiadomskiego. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Patrz także:
schowaj

2017.02.11 04:00:54
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego