Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

"SZALEŃCY, WZROŚNIEM KIEDYŚ KŁOSAMI MĄDROŚCI". JAN LECHOŃ 1899-1956

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1995
  • Gatunek:
    Film o sztuce, Film biograficzny, Dokument fabularyzowany
  • Barwny, 27 min

W 1956 roku Jan Lechoń wyskoczył z dziesiątego piętra hotelu "Hudson" w Nowym Jorku. Ten tragiczny krok różnie był interpretowany. Przyczyn doszukiwano się także w intymnym życiu poety. Dla prof. Ireneusza Opackiego źródła ostatecznej deczyzji Lechonia głęboko tkwią w jego twórczości. Odnajduje je w wierszach Lechonia i jego "Dzienniku" - jednym z najdramatyczniejszych dokumentów życia polskich emigrantów w Ameryce. Zadaniem prof. Opackiego, Lechoń był autorem najbardziej romantycznych wierszy, jakie powstały w naszej literaturze u progu niepodległości. We wspaniałych wierszach ze zbioru "Karmazynowy poemat" dorównał frazie Słowackiego. Wskrzeszał dawny świat, przesycał go mitem wyimaginowanej polskości. Zarazem jednak - a trwały jeszcze rozbiory - stawał się antyromantyczny, dostrzegając manipulacje Niemców mamiących Polaków romantycznymi mitami. Czuł, że aby w tę niemiecką pułapkę nie wpaść, musi zniszczyć to, co kocha. To rozdarcie towarzyszyło mu do końca. Świat romantyków już w młodości był jego przekleństwem. Miłość do niego była jednak silniejsza. Kiedy więc ujrzał jego definitywny kres, zrozumiał, że jest to także kres jego twórczości. Zobaczył próżnię. I skoczył w nią. Inscenizowany dokument poświęcony Janowi Lechoniowi przypomina jego wiersze ze szczęśliwego okresu "Skamandra" i napisane na emigracji - m.in. "Włosy Słowackego", Pycha", "Pieśń o Stefanie Starzyńskim", "Mochnacki". W roli poety wystąpił Sławomir Orzechowski, w roli Jarosława Iwaszkiewicza - Tomasz Dedek.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Patrz także:
schowaj

2024.03.01 01:26:36
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.