Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ROZDARCIE CZYLI GOMBRO W BERLINIE

  • Film dokumentalny - fabularyzowany
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2004
  • Czarno-biały + Barwny, 60 min
    Zdjęcia do filmu realizowane były w Berlinie, Buenos Aires, Gorzowie Wielkopolskim i na terenie gminy Barlinek w województwie zachodniopomorskim.

Fabularyzowany film dokumentalny dotyczy jednego z najważniejszych epizodów w życiu Witolda Gombrowicza: rocznego pobytu w Berlinie. Punktem wyjścia są wspomnienia pisarza zawarte w "Dzienniku", poszerzone o refleksje ludzi, z którymi w owym czasie się zetknął. Ten okres życia pisarza nie jest tak znany i opisany jak okres argentyński czy francuski. Po 24 latach od opuszczenia Polski tuż przed wybuchem II wojny światowej, powraca do Europy. Pierwszym miejscem jego pobytu na starym kontynencie jest właśnie Berlin, dokąd przybył na zaproszenie Fundacji Forda. Jest okres tzw. zimnej wojny. Polska znajduje się za "żelazną kurtyną". Gombrowicz, będąc blisko Polski - jak nigdy wcześniej i nigdy potem - czuł, że coraz bardziej oddala się od niej, że nigdy już do niej nie będzie mu dane powrócić. Mieszkając w przedzielonym murem "chorym mieście", przygląda się ludziom i sytuacjom. Z tych obserwacji rodzą się niezwykle ważne refleksje na temat sztuki, pisarstwa, śmierci, a także na temat wojny, Niemców i Europy. Zdjęcia do filmu "Rozdarcie czyli Gombro w Berlinie" realizowane były nie tylko w Polsce, ale także w Berlinie i Buenos Aires, gdzie wykorzystano zarówno miejskie plenery, jak i wnętrza (m.in. mieszkanie Gombrowicza). [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
DZIENNIKI
AutorWitold Gombrowicz
2021.07.29 00:08:45
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego