Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Wiesław Saniewski

Wiesław Saniewski - galeria

 
zwiń

  • 1948. 10. 29
    Data urodzenia
    Wrocław
  • 1975
    Nagroda
    im. Karola Irzykowskiego za publikacje filmowe
  • 1980
    Wykształcenie - rok ukończenia studiów
    Studium Scenariuszowe PWSFTviT w Łodzi
  • 1990
    Nagroda
    nagroda Jury Fundacji Jana Pawła II za twórczość filmową "dającą wyraz szczególnej trosce o człowieka, o podstawowe wartości humanistyczne, zwłaszcza w krańcowo złożonych polskich warunkach społeczno-moralnych"
  • 1990
    Nagroda
    Nagroda Miasta Wrocławia
  • 2017
    Nagroda
    Wielka Nagroda Filmowa Narodów za całokształt twórczości
  • 2024
    Nagroda
    Specjany "Granatowy Granat" na XXVII Ogólnopolskim Festiwalu Filmów Komediowych w Lubomierzu

Reżyser i scenarzysta filmowy. Ukończył studia matematyczne na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego (1971). Studiował także historię sztuki i dziennikarstwo. Był członkiem Akademickiego Klubu Filmowego "81/2". Na festiwalu filmów studenckich w Katowicach zdobył I nagrodę i nagrodę publiczności za film krótkometrażowy "Wielki świat" (1971). Był kierownikiem działów filmowych w miesięczniku "Opole", a następnie w "Odrze" (w latach 1974-1981). Autor zbioru reportaży "Pierwszy stopień do piekła" oraz zbiorów felietonów filmowych "Niewinność utracona w kinie" i "Wróżenie z kina". Od 1977 związany z Zespołem Filmowym "X". W latach 1985-88 członek Rady Artystycznej Studia Filmowego im. Karola Irzykowskiego. W latach 1987-90 i 1994-96 wiceprezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Członek Rady Programowej miesięcznika "Odra". Członek Polskiej Akademii Filmowej. Wykładowca reżyserii i scenariopisarstwa w szkołach filmowych w Polsce i za granicą.

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

Nagrody indywidualne
schowaj

Inne nagrody dla ważniejszych filmów
pokaż

2024.12.06 01:34:38
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.