Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

PIELGRZYMKA ZA EURO

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  2005
 • Barwny, 54 min

Film opowiada historię trzech byłych polskich górników. Dwóch z nich pochodzi z Górnego Śląska - regionu, który po transformacji ustrojowej przeżywa kryzys. Kopalnie i huty bankrutują. Ludzie masowo są zwalniani z pracy. Ta sytuacja zmusza wielu mieszkańców regionu do emigracji zarobkowej. Po wstąpieniu Polski do Unii kilka państw otworzyło swoje rynki pracy dla obcokrajowców. Wśród nich była Irlandia. Film rozpoczyna się w Gliwicach - rodzinnym mieście Piotra i Zdzisia; tam też powstaje plan podbicia dalekiego kraju. Bohaterowie pełni nadziei wyruszają w drogę. Jednak już pierwszy kontakt z nowym językiem i kulturą powoduje masę komplikacji i nieoczekiwanych zabawnych sytuacji. Mężczyźni nie mogą odnaleźć ani kempingu, ani fabryki, w której mieli się zatrudnić. Dalej jest już tylko gorzej, aż do momentu, kiedy dołącza do nich trzeci kompan, ojciec piątki dzieci - góral Antoni. On także jest w kiepskiej sytuacji finansowej, do tego stopnia, że pieniądze na wyjazd pożycza od matki. Jednak to Antoni wprowadza nadzieję i energię w dotychczasowe poszukiwania rodaków. Od tej pory Irlandia wydaje się być za mała dla trzech zdeterminowanych Polaków. Są to ludzie szlachetni i uczciwi, a każdą porażkę przyjmują z godnością. Wędrówka po Irlandii uświadamia im, że mogą liczyć tylko na siebie. Wiele razy przekonują się, że przyjaźń jest jedyną pewną rzeczą na tej obcej ziemi.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

 • 2005
  Kielce (Festiwal Form Dokumentalnych "Nurt")-Wyróżnienie
  za "opisanie w sposób oryginalny polskich marzeń"
 • 2005
  Łódź (Festiwal Mediów "Człowiek w zagrożeniu")-Nagroda Studia OPUS FILM
  za "niesztampowe ukazanie losu emigracji zarobkowej Polaków"
2017.02.11 03:55:03
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych