Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

BITWA O ANGLIĘ

  • Telenowela dokumentalna
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2004
  • Barwny,

Pierwszego maja 2004 roku otworzyły się dla Polski granice Unii Europejskiej. Dla wielu naszych rodaków miały to być drzwi do lepszego życia. Kilkadziesiąt tysięcy Polaków szturmem ruszyło w poszukiwaniu pracy za granicą. Kamery serialu "Bitwa o Anglię" śledzą losy tych, którzy wyjechali na Wyspy Brytyjskie i do Irlandii. Jedni mieli załatwioną pracę, inni, których było zdecydowanie więcej, liczyli na cud. Bez przygotowania, bez znajomości języka, z kilkoma funtami w kieszeni, wyruszyli na podbój Wysp. To serial o nadziejach i porażkach. Dziennikarze towarzyszą i obserwują kilkudziesięciu Polaków w Londynie, Edynburgu i Dublinie. Są wśród nich dwaj górnicy ze Śląska - Zdzisiek i Piotrek, którzy przyjechali do Irlandii. Bez pieniędzy, znajomości języka, kompletnie na wariata. Na Wyspie dołącza do nich Antoś. Razem przemierzyli - pieszo! - 100 km w poszukiwaniu pracy. Od miasta do miasteczka, od miasteczka do wioski. Dziś jeden z nich pływa na kutrze, a dwaj pozostali koszą trawę na polach golfowych. Ale nie wszystkim się udało. Rodzina Lenarcików ledwo wiąże koniec z końcem. Z dnia na dzień czują się gorzej, bardzo tęsknią za krajem. Ale chcą zostać w Irlandii dla dobra dzieci. Jest też dwóch młodych chłopców, którzy z wielkimi oczekiwaniami przyjechali do Londynu. Codziennie śledzą ogłoszenia na tablicy przy dworcu Victoria Station. Śpią na ławkach w parkach i na dworcach. Co z nimi będzie? To nie jest zwykła emigracja zarobkowa. To Bitwa o Anglię!

Odcinek 1: W pierwszym odcinku pt. "Pielgrzymka za euro", nasi bohaterowie wyruszają do Londynu i Dublina. Do Londynu przyjeżdżają Szczepan z Adamem ze Słupska. To historia o braku przygotowania i tzw. wyjazdowi na wariata. Nie mają nic załatwione, nie wiedzą gdzie spędzić pierwszą noc i co ze sobą zrobić. Zaczyna się ich prawdziwa Bitwa o Anglię. W Irlandii poznajemy Piotra i Zdzicha, dwóch górników dołowych z kopalni Gliwice. Bezrobotni górnicy pieszo przemierzają Dublin w poszukiwaniu kempingu, zanim zaczną szukać pracy długa i pełna niespodzianek droga przed nimi. Bez znajomości języka i konkretnego planu działania gubią się na obcej ziemi. W Londynie poznajemy jeszcze jednego bohatera Jurka. Jest w Anglii od dwóch lat, przyjechał wtedy kiedy nie było jeszcze takiej fali Polaków. Pracuje jeżdżąc na wózku widłowym. Zarabia mało ale i tak połowę przeznacza na pomoc Polakom którzy mieszkają na słynnym dworcu Victoria Station. Dzięki jego wizytom na dworcu, możemy posłuchać tych, którzy nie chcą pokazywać swojego nieszczęścia przed kamerą.
Odcinek 2: Szczepan i Adam w autobusie jadącym do Londynu poznali Mirka i Krzyśka. Chłopaki postanowili połączyć swoje siły. Niestety i jedni i drudzy wybrali się do Anglii całkowicie w ciemno. Nie mogą znaleźć żadnej pracy, a pieniądze na hostel i jedzenie szybko się kończą. Dwaj byli górnicy dołowi z Gliwic, Piotrek i Zdzisiek ruszyli do Irlandii, bo w Polsce z trudem wiązali koniec z końcem. Już pierwszego dnia w Dublinie przekonali się, że nie będzie łatwo. Nie potrafiąc się porozumieć po angielsku, kilka godzin szukali campingu. Na ten wyjazd Piotrek i Zdzisiek musieli się zapożyczyć. Nie chcą więc nawet myśleć, że może przyjdzie im wrócić do kraju z niczym. Dziś przed nimi pierwszy dzień szukania pracy. Postanawiają sprawdzić jedyny kontakt, jaki przywieźli z Polski. W gazecie znaleźli adres fabryki przetworów rybnych. Żeby ją odnaleźć, zejdą na piechotę pół Dublina. Początek kolejnej historii wygląda pięknie. Piękna tancerka Ewelina przylatuje do Londynu na zaproszenie swojej koleżanki Sylwii, której marzy się kariera wielkiej menadżerki w show biznesie. Ewelina ma być pierwszą wypromowaną przez nią gwiazdą. Dziewczyny szybko biorą się do pracy. Już wkrótce Ewelina ma wystąpić w klubie, w którym Sylwia załatwiła jej przesłuchanie. To może być szansa na pierwsza pracę i szybką karierę. Ewelina próbuje swoich sił. Robi co może, żeby oczarować przyszłego pracodawcę. Niestety, chyba nie spełnia oczekiwań. Wykonuje co prawda różne figury, ale wciąż ma na sobie ubranie. Nie zdjęła nawet podkoszulki...
Odcinek 3: W odc. 3 poznajemy nowego bohatera Darka. Darek pochodzi z Częstochowy, gdzie mieszka z żoną (bezrobotną) oraz dwójką dzieci. Jak każdy statystyczny Polak boryka się z problemami finansowymi. Pracuje jako lakiernik, ale nie jest w stanie utrzymać z tej pracy rodziny. Postanawia wyjechać za pracą ponownie do Londynu.. Ponownie, gdyż 2 lata temu już był w Londynie. Został oszukany, spał po parkach, wrócił z długami do Polski. Teraz postanowił raz jeszcze spróbować. Bardzo ostrożnie podszedł do tematu. Znalazł w prasie ogłoszenie o pracę. Jedzie do Londynu pełen nadziei i przekonania, że tym razem nie padnie ofiarą oszustwa. Nie przeczuwa, ze i tym razem ktoś go oszuka. Towarzyszymy mu z kamerą od jego wyjazdu z Polski# W odc. 3 zobaczymy też dalsze losy tancerki Eweliny. Tancerka Ewelina przyleciała do Anglii na zaproszenie swojej menadżerki Sylwii i z miejsca miała podbić najlepsze londyńskie kluby. Okazało się jednak, że Sylwia zorganizowała jej jak na razie tylko przesłuchanie w klubie go-go. Ta praca nie wypaliła, bo Ewelina nie chce się rozbierać. Szuka dalej. Trafia do polskiego internetowego radia i tutaj dostaje pracę. Za pieniądze słuchaczy , na ich życzenie będzie tańczyć. A u naszych górników Piotra i Zdzisława bez zmian. Nadal szukaja pracy. Ale dojeżdża do nich z Polski trzeci górnik Adaś. Adaś ma w Polsce czwórkę dzieci i mnóstwo długów i "na karku" firmy windykacyjne, które go za te długi ścigają. Teraz w trójkę będą bezrobotni w Irlandii, ale niespodziewanie Adaś przywozi im cały "plecak nadziei".

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 03:52:40
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych