Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

PARTYZANCKA SZKOŁA

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2004
  • Barwny, 22 min

1 września 2003 r. nie dla wszystkich szkół w Mińsku zaczął się normalny rok szkolny. Jedyne w stolicy Białorusi liceum nauczające w języku białoruskim zostało w czasie wakacji zlikwidowane. Nauczyciele, uczniowie i ich rodzice zorganizowali pod zamkniętym budynkiem szkoły wiec, zapowiadając, że nie poddadzą się decyzji władz. I rzeczywiście: mimo oficjalnego zakazu szkoła nadal działa, tyle że na zasadach "partyzanckich". Za pieniądze ze składek rodzicielskich i od organizacji opozycyjnych wynajmuje prywatne mieszkania, w których odbywają się lekcje. Okoliczni mieszkańcy nie zawsze przyjmują to ze zrozumieniem: bywa że zawiadamiają milicję, która urządza "naloty". Zdarza się więc, że "klasa" zmienia adres, ale nauka trwa. "Tajne" nauczanie jest uciążliwe, ale uczniowie świadomie zaakceptowali te trudności. Po zamknięciu szkoły odeszło z niej ok. 30 uczniów, 120 pozostało. Gotowi są zdawać egzaminy eksternistycznie, bo tego białoruskie prawo nie zabrania. Wciąż jednak nie rozumieją, dlaczego we własnym kraju nie mogą się uczyć w ojczystym języku, tylko po rosyjsku. Liceum Humanistyczne im. Jakuba Kołasa, bo o nim mowa, od początku było szkołą inną niż pozostałe. Powstało na przełomie lat 1990/91 na fali politycznej odwilży, która na Białoruś zawitała tylko na chwilę. Wzorowano je na liceach francuskich, nauczyciele przygotowali autorskie programy nauczania. Szkoła szybko zyskała znakomitą renomę. Ale wysoki poziom nauczania przyniósł jej zgubę. Władze uznały kuźnię przyszłej inteligencji za zagrożenie. Zarządzono likwidację szkoły. Nie pomogły pikiety i listy protestacyjne. Wkrótce pierwsi od chwili zamknięcia szkoły uczniowie przystąpią do egzaminów maturalnych. Nauczyciele są spokojni o wyniki. Trudności, pogróżki władz wobec uczniów i ich rodziców tylko mobilizują młodzież do zwiększonego wysiłku. Chcą udowodnić, że ich liceum nawet w takich warunkach zasługuje na to, by istnieć. Dyrekcja szkoły prowadzi rozmowy z władzami oświatowymi Litwy, by w razie nasilenia represji przygarnęła ich uczniów. Rząd Niemiec złożył zobowiązanie, że będzie honorował świadectwa mińskiego liceum i przyjmie jego absolwentów na studia w niemieckich uczelniach. Podobne oświadczenia przyszły z Czech, trwają też rozmowy z władzami w Polsce i na Słowacji. Czy trzeba wyjechać z kraju, by bronić swej tożsamości narodowej? [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

  • 2005
    Lublin (Międzynarodowe Dni Filmu Dokumentalnego "Rozstaje Europy")-Grand Prix
    uzasadnienie jury: "Język jest ojczyzną - temat jedynej na Białorusi szkoły, która ucząc języka ojczystego, czyli białoruskiego musi funkcjonować w podziemiu - jest aktualnym apelem, skierowanym do społeczności międzynarodowych"
  • 2004
    Konkurs Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich-Nagrodę za najlepszą publikację o sytuacji międzynarodowej
  • 2005
    Nagroda "Prix Circom" (Europejskie Stowarzyszenie Telewizji Regionalnych)
    w kategorii: wydarzenie
2024.03.01 01:38:17
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.