Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

PO DRUGIEJ STRONIE LUSTRA

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2001
  • 25'

Sylwestrowy wieczór 2000 roku. Za kilka godzin świat wkroczy w trzecie tysiąclecie. Do Sali Kongresowej w Pałacu Kultury i Nauki schodzą się goście. Autorka dokumentu pyta ich o wrażenia i ocenę miejsca, w którym będą się bawili tej nocy. Większości z nich nie przeszkadza ani wygląd, ani przeszłość pałacu. Przeciwnie, jak zapewniają, dobrze się czują i wspaniale bawią. Są zdania, że wprawdzie skończyła się pewna formacja polityczna, ale tego nie można wymazać z naszych dziejów. Podobnie jak dobrych skojarzeń z pałacem, w którym była dobra księgarnia i doskonałe teatry oraz interesujące ekspozycje w Muzeum Techniki. Nie sądzą też, by dobrym pomysłem była przebudowa i zmiana wyglądu budowli lub wymazanie nazw sal Gagarina czy Tierieszkowej, bo wszak ludzie ci istnieli, czemu nie da się zaprzeczyć. Tak jak nie da się zaprzeczyć, że ta krytykowana za swą architekturę budowla, uznawana za symbol powojennego zniewolenia i uzależnienia od ZSRR, wrosła w miasto, czy tego chcieli mieszkańcy Warszawy, czy też nie. W wywody te autorka filmu wplata archiwalia przypominające historię pałacu - od rozpoczęcia jego budowy w 1953 roku, przekazania premierowi Józefowi Cyrankiewiczowi przez władze radzieckie symbolicznych kluczy do niego w 1955 roku, przez bale sylwestrowe przodowników pracy i władz partyjnych i państwowych, aż do ostatniego Zjazdu PZPR w 1989 roku, kiedy to ówczesny I sekretarz partii, Mieczysław F. Rakowski, polecił bezpowrotnie wyprowadzić sztandar PZPR.Tymczasem przed pałacem bawią się warszawiacy, których nie stać na wydanie 3 tys. złotych od pary, by znaleźć się w Sali Kongresowej, ani w ogóle jakiejkolwiek kwoty na bal w którymś z lokali. Przybyli tłumnie. Przed północą wszakże ówczesny prezydent miasta, Paweł Piskorski, miał przekazać stolicy umieszczony na pałacu zegar - zegar milenijny, największy na świecie i najwyżej na świecie położony.
[www.tvp.com.pl]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 01:41:56
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.