Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

GRANICA MARZEŃ

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2001
  • Barwny, 25 min

Dima ma 24 lata. Przyjechał z Homla do Grodna, bo tu udało mu się znaleźć pracę sprzedawcy i wynająć skromny pokoik. Zarabia bardzo mało, jak zresztą większość obywateli Białorusi. Dlatego też dla mieszkających niedaleko granicy weekendowe wyjazdy do Polski z kontrabandą są źródłem dodatkowych dochodów, na ogół znacznie przewyższających oficjalne. Dima też jeździ, ale nie chce ryzykować, wozi więc ze sobą tylko "normę", czyli dopuszczoną przepisami ilość alkoholu i określoną liczbę papierosów. Zarobić na takim interesie można ledwo kilka dolarów, dla Białorusinów jednak każda kwota jest warta zachodu. Tymczasem na przejściu granicznym w sklepie wolnocłowym doświadczeni przemytnicy kupują ilości znacznie większe. To oczywiste ryzyko nie zawsze się opłaca. Kiedy nocą wsiadają do polskiego pociągu, przepakowują towar starając się wspólnie z innymi równomiernie rozmieścić go w podróżnych torbach, a nadwyżki ukryć w wagonie, w miejscach nadających się na schowki. W Kuźnicy Białostockiej rozpoczyna się bezpardonowa kontrola prowadzona przez polskich celników. Większość towarów przeznaczona na handel przepada; celnicy od dawna doskonale znają sposoby stosowane przez przemytników, skrytki wagonowe i osoby szczególnie często przekraczające granicę z dużymi bagażami. Ilość uratowanego przemytu zależy od tego, jak dokładną kontrolę przeprowadzą celnicy. Wiadomo przecież, że szansy na ukrycie czegokolwiek w wagonach praktycznie nie ma. A przed dworcem czekają polscy handlarze, którzy hurtem skupują wszystko i rozwożą po targowiskach w całej Polsce. Dima jedzie aż do Białegostoku. Zarobił kilka dolarów i teraz może pomarzyć o tym, że kiedyś stać go będzie na założenie własnej rodziny i utrzymanie dzieci. Nie wiadomo, czy przemyt do Polski będzie jeszcze długo opłacalny, ale rozświetlone ulice wojewódzkiego miasta sprzyjają złudzeniom i rozbudzają wyobraźnię. Na dworcu w Kuźnicy Białostockiej trzeba jednak wrócić do szarej rzeczywistości. Czekają tam na pociąg do granicy umęczeni, upokorzeni obywatele wolnej Białorusi. Śpiąc na ławkach, śnią o odmianie losu. Dima, i każdy z nich, w nielegalnym handlu z Polakami widzi szansę spełnienia marzeń.
[www.tvp.com.pl]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 03:21:50
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl