Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

POLACY W DANII. HISTORIA

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1997

Widzowie przyzwyczajeni do niezbyt pochlebnych opinii o polskich emigrantach obejrzą ten film z przyjemnością. Występujący w nim Duńczycy wypowiadają się bowiem o mieszkających w ich kraju Polakach z wielką sympatią i serdecznością. Mówią o nich"zdolni, skromni, pracowici, solidni, energiczni ludzie". Pierwsza, znacząca fal emigrantów napłynęła z naszego kraju do Danii pod koniec XIX wieku. Określana jest ona mianem "emigracji buraczanej" - na przełomie wieków polskie robotnice, pochodzące głównie z terenów ubogiej Galicji, przyjeżdżały tu do pracy na plantacjach buraków cukrowych. Z początku ich kontakty z Duńczykami nie były najlepsze - nieznajomość języka, odmienność kulturowa i wyznaniowa utrudniały porozumienie. Z czasem jednak gospodarze przekonali się, że Polki są chętne do pracy, choć otrzymują za nią mniejsze wynagrodzenie niż Duńczycy. Świadectwem ich sympatii może być chociażby pomnik, jaki wystawili polskim "emigrantkom buraczanym" w mieście Sakskubing. Obecnie w Danii mieszkają potomkowie XIX-wiecznych emigrantów. Doskonale mówią po duńsku, ale nie zapominają o swoich korzeniach. Największe skupiska Polaków znajdują się w sześciu miastach: Taagerup, Sakskubing, Maribo, Nakskov, Slaglille i Kopenhadze. W nich właśnie autorka programu poszukuje pamiątek po "buraczanych emigrantach", odwiedzając polskie muzeum, katolicki kościół i Domy Polskie. O swojej sympatii do nas mówią Duńczycy zaangażowani w propagowanie polskiej kultury i sztuki i zacieśnianie kontaktów pomiędzy Polską i Danią.
[www.tvp.com.pl]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 01:37:13
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.