Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

TU JEST NAWET I NIEŹLE...

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1999
  • Barwny, 25 min

Zelów to niewielkie miasteczko w województwie łódzkim, położone na Wysoczyźnie Łaskiej. Pierwsze wzmianki o nim pochodzą z 1402 roku. Wówczas Zelów był wsią szlachecką. Prawa miejskie otrzymał niedawno, bo w 1957 roku. W 1802 roku przybyli tu osadnicy czescy, uciekający przed prześladowaniami religijnymi. W Zelowie znaleźli bezpieczne schronienie. W roku 1823 wybudowali własny kościół i założyli szkołę. Zorganizowali się w gminę braci czeskich. Zajmowali się przede wszystkim rzemiosłem i włókiennictwem. Ich potomkowie mieszkają w Zelowie do dziś. Należą do Kościoła ewangelicko-reformowanego, zachowali język i obyczaje swych przodków, nadal niezmiernie ważną rolę w ich życiu odgrywa Biblia. Prezydent Czech Vaclav Havel odwiedził Zelów wiosną 1998 roku i był pod wielkim wrażeniem poszanowania dla rodzimych tradycji, jakie mają tutejsi Czesi. Pracowitość, uczciwość i odpowiedzialność to cechy, które cenią sobie najbardziej. "To już trzynaste pokolenie Czechów w Zelowie - mówi tamtejszy pastor Jelinek - pozostało jednak dawne ciepło rodzinne, tradycje i wspomnienia". Na każdym niemal kroku widać, jak przeszłość i teraźniejszość przeplatają się ze sobą, wzajemnie się uzupełniając. Zelowscy Czesi czują się dobrze między Polakami i nie zamierzają wracać do swojej ojczyzny. Z niewielkim, polskim miasteczkiem łączy ich bardzo wiele - stało się ono ich domem. "Tu jest nawet i nieźle" - przyznaje jeden z bohaterów filmu.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 03:13:05
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski