Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Z DNIA NA DZIEŃ

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1929
 • Premiera:
  1929. 10. 25
 • 3000 m,

Pobojowisko. Ranny żołnierz polski walczy ze śmiercią. Pragnienie go męczy. Zbliża się do kałuży błotnej, by zaczerpnąć trochę wody. Naraz ranny żołnierz nieprzyjacielski, również Polak - napada nań - walczą zajadle nad przepaścią śmierci - i w braterstwie krwi powstaje przyjaźń. Żołnierz polski, wzięty do niewoli, ucieka i dociera do chutoru, w którym mieszka poleska "krasawica" - Marusia (jak się później okazuje żona Jana Zaremby - owego przyjaciela Jurka). Marusia, mimo zakazu władz, opiekuje się rannym strzelcem, ratuje go przed prawnikiem, którego informuje, że ranny jest jej mężem. Gdy kłamstwo wyszło na jaw - Marusia i Jurek muszą uciekać, lecz po frapującej gonitwie schwytali kozacy zbiegów i oddali pod sąd wojskowy. Tymczasem polskie wojsko wkracza na teren poleski i Rosjanie zostają rozbrojeni i unieszkodliwieni. Wraz z wojskiem polskim przybywa Jan Zaremba, który uchodził za umarłego. Zaremba widząc, że przyjaciel szczerze kocha jego żonę, nie wiedząc, że Marusia jest jego żoną, postanawia nie mącić ich szczęścia i wraca na swój chutor - by rozpocząć życie samotne.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
Z DNIA NA DZIEŃ
Powieść
AutorFerdynand Goetel
2019.12.11 00:23:07
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski