Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

SEKRET ENIGMY

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1979
 • Premiera:
  1979. 09. 01
 • Gatunek:
  Film wojenny, Film historyczny
 • Barwny, 4350 m, 159 min

  Lokacje: m.in. Lublin (Majdanek), Kłodzko, dworce kolejowe Sokołów Podlaski i Warszawa Główna, Szklarska Poręba.

  Film zrealizowano przy udziale jednostek Ludowego Wojska Polskiego.

Popularna rekonstrukcja historycznych wydarzeń związanych z rozszyfrowaniem przez młodych polskich naukowców - matematyków hitlerowskiej maszyny kodującej "Enigma".
Trzech absolwentów matematyki Uniwersytetu Poznańskiego - Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski - podejmuje współpracę z Ekspozyturą Biura Szyfrów, tzw. Oddziałem II Sztabu Głównego. Po kilku latach pracy w Poznaniu trzej kryptolodzy zostają przeniesieni do Warszawy, gdzie po zaprzysiężeniu rozpoczynają pracę w ośrodku dekryptażu w Pyrach koło Warszawy pod dowództwem majora, a wkrótce podpułkownika Gwido Langera.
W Niemczech dochodzi do władzy Hitler i narodowi socjaliści. Wzmaga się militarna i ekspansywna polityka III Rzeszy, trwają przygotowania do podjęcia działań wojennych. W Centrum Łączności skonstruowano maszynę szyfrującą "Enigma", zapewniającą absolutną tajność nadawanych przez nią depesz. Sposobu na złamanie szyfru hitlerowskiej Enigmy poszukują wywiady francuski i angielski, a także i polski. Pierwsze sygnały "Enigmy" - po wielomiesięcznych żmudnych obliczeniach, zastosowaniu "płacht Zygalskiego" i elektromechanicznej maszyny tzw. "bomby kryptologicznej" - zostają odczytane przez Rejewskiego. W procesie dalszych żmudnych obliczeń powstaje "polska Enigma", wierna kopia niemieckiej, umożliwiająca mechaniczne rozszyfrowywanie treści depesz przeciwnika. Po zajęciu przez Niemcy Austrii i Czechosłowacji, wobec agresywnej polityki Hitlera i groźby wojny, Langer uzyskuje zgodę przełożonych na poinformowanie francuskich i angielskich sojuszników o polskim odkryciu. 24 lipca 1939 do ośrodka BS-4 w Pyrach przyjeżdżają przedstawiciele Biur Szyfrów - płk Bertrand z francuskiego Deuxieme Bureau oraz kmdr Demiston z Anglii. Gościom ujawniono całość osiągnięć demonstrując szereg polskich maszyn typu "Enigma" oraz działanie innych metod i urządzeń wraz ze szczegółowym opisem. Bertrand i Demiston otrzymali po jednym egzemplarzu odtworzonej w Warszawie maszyny szyfrującej, obiecując ujawnić fakt otrzymania i dalszego wyzyskania polskiej repliki Enigmy z chwilą, kiedy cały problem złamania szyfru niemieckiego przestanie być tajemnicą.
1 września 1939 r. Niemcy napadają na Polskę. BS-4 zostaje ewakuowane, a ośrodek w Pyrach wysadzony w powietrze. Kilkunastoosobowa grupa Langera wraz z trzema kryptologami ucieka do Brześcia, Krzemieńca, wreszcie do Rumunii. W drodze udaje się uchronić jeden zestaw dokumentacji oraz egzemplarze "polskiej Enigmy".
Abwehra nie wiedząc o sukcesie Polaków wysyła w ślad za kryptologami swojego agenta Hoegera, który pragnie poznać przedmiot ich pracy. Rejewski, Różycki i Zygalski przedostają się z Rumunii do Francji. W ośrodku "Bruno" pod Paryżem spotykają pozostałych członków ekipy Langera, których francuskiemu pułkownikowi Bertrandowi udało się wydostać z obozów w Rumunii. Pracują nadal, przekazując informacje o działaniach niemieckich Naczelnemu Dowództwu Francuskich Sił Zbrojnych. Kiedy Hitler zajmuje część Francji, Bertrand przenosi całą swoją ekipę do strefy nieokupowanej, na południu Francji, organizując placówkę nasłuchu i dekryptażu pod nazwą "Cadix". Wracając z Algieru po zorganizowaniu filii "Cadixu" ginie w katastrofie morskiej Jerzy Różycki.
Anglicy w oparciu o "polską Enigmę" skonstruowali w ośrodku w Bletchley doskonalszą maszynę pod nazwą "Ultra".
Pod koniec 1942 r. niemiecki wywiad radiowy - Funkabwehra przejawia coraz większą aktywność. Obejmuje ona także okolice Uzes, gdzie w pałacu Les Foures pracuje ośrodek dekryptażu "Cadix". Placówka zostaje rozwiązana, a członkowie ekipy Bertranda mają indywidualnie przedostać się do Anglii. Abwehra i Hoeger coraz mocniej osaczają kryptologów. Próba przejścia Langera i Ciężkiego przez Pireneje do Hiszpanii kończy się niepowodzeniem; zdradzeni przez hiszpańskiego przewodnika dostają się do jednego z niemieckich oflagów. W ręce Hoegera wpadają także inż. Palluth i mechanik Fokczyński; giną w obozie koncentracyjnym w Sachsenhausen, do końca nie zdradzając tajemnicy Enigmy.
Przedzierają się również Rejewski i Zygalski - najpierw pociągiem wzdłuż pirenejskiej granicy, a następnie przez góry, prowadzeni, ale w końcu opuszczeni przez przewodnika - przemytnika. W Hiszpanii dostają się do więzienia. Zwolnieni po kilku miesiącach zostają przerzuceni do Anglii. Do końca wojny pozostają niepotrzebni Anglikom, oddaleni od brytyjskiego ośrodka w Bletchley, który w pełni korzystając z dorobku polskich matematyków rozwinął i ulepszył metody dekryptażu depesz niemieckich.
Po wojnie pułkownik Menzies i komandor Demiston usiłują nie dopuścić do ujawnienia wkładu i roli Polaków w rozwiązaniu sekretu "Enigmy". Chcą zatrzymać Rejewskiego, który jednak w 1946 r. wraca do kraju.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
SEKRET ENIGMY
AutorStanisław Strumph-Wojtkiewicz

Varia
pokaż

Patrz także:
schowaj

2022.05.21 07:02:45
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl