Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

SABINA

 • Film fabularny - telewizyjny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1998
 • Premiera:
  1998. 12. 23
 • Barwny, Betacam SP, 64 min

Kazimierz Tarnas to reżyser specjalizujący się w filmach dla młodych widzów, autor m. in. "Pana Samochodzika i praskich tajemnic" oraz świetnych adaptacji prozy Kornela Makuszyńskiego ("Szaleństwa panny Ewy", "Panna z mokrą głową"). Ma jednak w swym dorobku także utwory przeznaczone dla dojrzalszego odbiorcy, takie jak np. psychologiczny dramat rodzinny "Dwie wigilie" (1986) czy zrealizowana 12 lat później "Sabina".

Tytułową bohaterką filmu jest mieszkająca samotnie emerytowana pielęgniarka, która zawsze śpieszy z pomocą innym. Doskonale wie, co to ból i cierpienie, przeżyła utratę najbliższych jej osób, jako pielęgniarka oswoiła się z przemijaniem i śmiercią. Straciła syna, kiedy chłopiec miał zaledwie 5 lat. Przez trzy lata opiekowała się umierającym mężem. Teraz próbuje dodawać otuchy i wiary Basi, która nie może się pogodzić z myślą, że nie ma już ratunku dla jej ciężko chorej matki, odchodzącej z tego świata powoli, w męczarniach i cierpieniu.
Kiedy Sabina Kozicka idzie do kościoła, jest świadkiem dramatycznej spowiedzi dziewczyny, która nie może pojąć rad księdza i wzburzona wybiega. Wkrótce spotyka młodą osobą jeszcze raz na swej drodze i ratuje jej życie. Agnieszka próbuje popełnić samobójstwo na cmentarzu, gdzie akurat Sabina odwiedza rodzinny grób. Wezwana natychmiast karetka zabiera niedoszłą samobójczynię do szpitala. Była pielęgniarka interesuje się losem dziewczyny, składa wizytę lekarzowi z pogotowia.
Niespodziewanie Agnieszka zjawia się przed drzwiami Sabiny. Wcale jednak nie odczuwa wdzięczności dla swej wybawicielki, a wręcz przeciwnie jest na nią wściekła i czyni jej wyrzuty za mieszanie się w nie swoje sprawy. Chciała umrzeć, a teraz przez nią musi żyć i ciepieć dalej. Nagle młoda dziewczyna załamuje się, przeprasza za swoje zachowanie, zaczyna płakać.
Okazuje się, że Agnieszka jest zakażona wirusem HIV, a w dodatku spodziewa się dziecka. Na domiar złego, nie ma gdzie się podziać i nie zamierza zostać u Sabiny. Ucieka z jej domu.
Dręczona wyrzutami sumiena Sabina rozpoczyna desperacką wędrówkę po mieście, by odnaleźć dziewczynę: pyta w szpitalu, przytułkach, sprawdza dworce kolejowe, zagląda nawet do MONAR-u Marka Kotańskiego. Kiedy w końcu udaje się jej odnaleźć Agnieszkę, zabiera ją do siebie, otacza opieką, próbuje stworzyć jej normalny dom, zapewnić godziwe warunki życia. Zakażona dziewczyna nie chce jednak narażać na niebezpieczeństwo kobiety, która okazała jej serce, i postanawia odejść. Ale Sabina przywiązała się już do swojej lokatorki, przy niej czuje się znowu potrzebna, lżej znosi własne cierpienia, zapomina o samotności. Nie chce, by dziewczyna odeszła i błaga ją, by została. Ciąża Agnieszki jest już widoczna, Sabina pozostaje w stałym kontakcie z lekarzem. Dowiaduje się, że dziecko nie musi być zarażone, ale stan zdrowia matki budzi poważne obawy. Nie wiadomo ile jeszcze zostało jej życia.
W Wigilię Agnieszka zaczyna rodzić. Sabina zabiera ją do szpitala, ale tam na wieść, że rodząca jest chora na AIDS odmawiają przyjęcia pacjentki. Dziecko przychodzi na świat w domu. Chłopiec rośnie zdrowo, a Agnieszka cieszy się szczęśliwym macierzyństwem. Jej stan jednak stale się pogarsza. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Varia
pokaż

2022.02.24 10:54:15
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor