Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

DO DOMU

 • Film fabularny - telewizyjny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1987
 • Premiera:
  1990. 11. 14
 • Barwny, 55 min

Adaptacja opowiadania Wiesława Dymnego. Akcja filmu toczy się w XVIII, XIX i XX w., przy czym czas teraźniejszy opowieści to lata 1915-1918. Szymek Kret, syn Szymona, jest dezerterem. To już w jego rodzinie tradycja. Jego ojciec i dziad również uciekali z armii austriackiej, do której byli przymusowo wcielani. W obcych mundurach musieli walczyć za cesarza, więc buntowali się przeciwko temu. Szymek jest ich nieodrodnym następcą.
W roku 1915, po ucieczce z wojska, chłopak wraca do domu i sfingowawszy z pomocą ojca swój pogrzeb, ukrywa się w górach. Ojciec przynosi mu do kryjówki jedzenie, informuje go również o tym, co się dzieje w domu i na świecie. Okazuje się, że narzeczona Szymka, Maryjka, wyszła za innego, a matka chłopaka nie wierzy w jego śmierć i uparcie czeka na powrót syna. Nadchodzi rok 1918. Do wsi przybywa specjalny wysłannik, który namawia górali, żeby wstępowali do tworzącego się, tym razem już polskiego, wojska. Stary Kret przekazuje tę wiadomość synowi, chcąc, żeby ten, po trzech latach ukrywania się w lesie, wrócił wreszcie do domu. Kiedy Szymek odmawia, ojciec organizuje na niego nagonkę, aby sprowadzić go siłą. Ale Szymek odkrywa ojcowski podstęp. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
DEZERTER
Opowiadanie
AutorWiesław Dymny
2020.09.24 00:33:17
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski