Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Z PACYNKĄ I W PASIAKU

  • Film dokumentalny - fabularyzowany
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2024
  • Barwny, 46 min

Bohaterką filmu jest Zofia Hajduk, urodzona w maju 1920 r. w Wójtowej Wsi, obecnej dzielnicy Opola. Pochodziła z rodziny Poliwodów, znanej w regionie z niezależności i otwartego deklarowania polskiej narodowości. Jej ojciec, nazywany polskim królem, współtworzył w Opolu Dzielnicę I Związku Polaków w Niemczech, a dwaj starsi bracia brali udział w III powstaniu śląskim. W 1937 roku współtworzyła polski teatrzyk lalek, utworzony przez Alojzego Smolkę. Mając niespełna 18 lat znalazła się w Berlinie wśród 5 tys. Polaków, uczestniczących w kongresie Polaków w Niemczech. Od połowy lat 30. XX w. aktywnie działała w konspiracji, najpierw w Tajnym Froncie, a w czasie wojny w Inspektoracie Opolskiego ZWZ-AK „Skorpion”. Jej zadaniem było zbieranie informacji, tworzenie meldunków, dotyczących spraw wojskowych i sytuacji ekonomicznej na Opolszczyźnie, wspieranie więźniów znajdujących się w regionie na przymusowych pracach oraz w jenieckim obozie w Łambinowicach. Przeżyła obozy koncentracyjne – KL Ravensbrück oraz KL Auschwitz-Birkenau. Do Oświęcimia trafiła z adnotacją w aktach: Langsam sterben lassen („Niech umiera powoli”). W 1945 roku znalazła się w gronie nielicznych więźniów, którzy przeżyli marsz śmierci. Ponownie wysłano ją do KL Ravensbrück, a następnie w głąb Niemiec. Po zakończeniu wojny wróciła do Opola, gdzie współtworzyła życie kulturalno-społeczne (m.in. współpracowała z Radiem Opole). Była także działaczką w powojennym ZBoWiD. Film ukazuje mało znane wątki polskiej konspiracji w Niemczech, gdzie kobiety odgrywały istotną rolę w jej funkcjonowaniu.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2025.01.08 00:21:28
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.