Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

PARTYTURA W GŁOWIE

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2024
  • Barwny, 48 min

Trzeba mieć partyturę w głowie, a nie głowę w partyturze” – mawiał dyrygent i kompozytor Zdzisław Szostak (1930-2019), bohater filmu. To credo stało się punktem wyjścia dla filmowej opowieści o życiu, karierze, życiowych wyborach i obowiązkach tego artysty. W wieku kilkunastu lat podczas okupacji grą na akordeonie w rodzinnym Sosnowcu zarabiał pierwsze pieniądze. Potem uczył się w szkole średniej i studiował w Katowicach, gdzie zaprzyjaźnił się z Wojciechem Kilarem. Jako dyrygent pracował w Filharmonii Śląskiej, potem był szefem artystycznym Filharmonii Poznańskiej, od 1971 r. związał się z Łodzią. Z Filharmonią Łódzką, Akademią Muzyczną i kinematografią, której ówczesna Łódź była polskim centrum. Komponował do filmów krótkometrażowych i fabularnych – ma w dorobku ponad 40 partytur filmowych i 200 nagrań muzyki filmowej innych autorów.
O jego dokonaniach dla kina mówią reżyserzy: Filip Bajon, Sławomir Kryński, Janusz Majewski oraz kompozytor Zbigniew Preisnerr; o komponowaniu i pracy dyrygenta - muzycy Mariusz Drzewicki i Mieczysław Pawlak; jego opus magnum – monumentalną mszę Missa latina z 2003 r. analizuje muzykolog prof. Jacek Szerszenowicz. Zaś Szostaka ojca i głowę rodziny wspomina córka Dorota Szostak-Filipczyk. Najwięcej jednak mówi on sam o sobie. Autor filmu zdążył zrealizować wiele scen z jego udziałem, dotarł do archiwalnych zapisów i relacji. Powstał film o artyście – dyrygencie, kompozytorze i pedagogu, który całe życie podporządkował nadrzędnej pasji: muzyce. Służył jej jako dyrygent, kompozytor, pedagog.
I, mimo wielości i rangi dokonań, ciągle zbyt słabo znany szerokim rzeszom melomanów. Przedstawiając go w filmie twórcy mają nadzieję, że składając hołd artyście, przyczynią się też do popularyzacji jego dokonań.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 05:36:47
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.