Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

SKIZ

 • Spektakl telewizyjny
 • Rok produkcji:
  2023
 • Premiera:
  2023. 12. 11
 • Barwny, 84 min

  Bezpośrednia transmisja spektaklu prezentowanego w ramach poniedziałkowego Teatru Telewizji w TVP 1.

Skiz to najwyższa karta atutowa w tarocie, znana także jako Joker, służy do zastąpienia dowolnej innej karty. To także tytuł trzyaktowej sztuki napisanej przez Gabrielę Zapolską w 1909 roku. Utwór opowiada o spotkaniu dwóch par – Muszki i Witusia, małżeństwa z dwuletnim stażem oraz Lulu i Tola, małżeństwa od wielu lat.
Podczas wspólnego pobytu w majątku Witusiów bohaterowie prowadzą między sobą niebezpieczną miłosną grę. Stawką jest w niej szczęście małżeńskie i poczucie bezpieczeństwa, ale również wolność w wyrażaniu siebie i umiejętność budowania relacji. Tolo całą swoją uwagę zaczyna poświęcać Muszce, która stopniowo podejmuje romantyczną grę. Wszystko to dzieje się na oczach – a nawet przy pewnej aprobacie – żony Tola, której wydaje się, że wszystko ma pod kontrolą. Do czasu…
Świetnie skonstruowane postaci i błyskotliwa refleksja dotycząca związku miłosnego sprawiają, że utwór nadal inspiruje twórców i cieszy się powodzeniem wśród publiczności.
Jak mówi reżyser: „Chociaż w sztuce Zapolskiej jest wiele momentów zabawnych, to nazwałbym ją jednak komediodramatem. Pod powierzchnią zdarzeń wywołujących uśmiech jest wiele spostrzeżeń dotyczących konsekwencji niewłaściwego wychowania, uniemożliwiającego swobodną ekspresję uczuciową, a także uwag na temat rezygnacji z własnego ja, z partnerskiej relacji na rzecz cementowania związku”.(TVP)

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
SKIZ
Komedia
AutorGabriela Zapolska

Patrz także:
schowaj

 • 1964
  Spektakl telewizyjny / Gabriela Zapolska / Józef Słotwiński
 • 1977
  Spektakl telewizyjny / Gabriela Zapolska / Olga Lipińska
 • 2000
  Spektakl telewizyjny / Gabriela Zapolska / Gustaw Holoubek
2023.12.13 00:59:02
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.