SZABLA OD KOMENDANTA
- Film fabularny
- Produkcja:Polska
- Rok produkcji:1995
- Premiera:1996. 04. 26
- Gatunek:Komedia
- Barwny (negatyw: Eastman), 101 min
Lokacje: Wola Piekarska, Niemysłów, Pęczniew.
Utrzymaną w tonacji ludowej ballady opowieść osadza Kolski - jak we wszystkich swoich filmach - w bajkowej wsi. Przedwojnie i powojnie zlewa w jedną, sielankową całość, ani rusz nie pasującą do lat 70. - np. słomiane strzechy, radia z podświetlaną skalą, butelki z charakterystycznymi porcelitowymi zamknięciami - a więc czasu akcji przedstawianych wydarzeń, dokładnie określonego jedynie w rozmowie bohaterów. Mnoży gagi, komiczne sytuacje, zabawne dialogi i cudowności, by z dobroduszną ironią i pełną sympatii wyrozumiałością kruszyć narodowe mity, unicestwiać konflikty, rozwiewać historyczne, polityczne i egzystencjalne lęki. Pomagają mu w tym aktorzy wyśmienitą grą, a wysmakowany w każdym szczególe obraz sprawia, że film ogląda się z autentyczną przyjemnością.
Film rozpoczyna się od epizodu z 1920 roku, z wojny polsko - bolszewickiej. Na rozstaju dróg, przy samotnej brzozie, młody szwoleżer Jakubek pochyla głowę nad mogiłą ukochanej. Składa przysięgę: "Przyjdę do ciebie, kiedy mnie tylko zawołasz..." Współcześnie Jakubek ma lat blisko dziewięćdziesiąt. Bardzo chciałby się już połączyć ze swą młodzieńczą miłością. Ma już nawet przygotowaną trumnę, którą zrobili mu współtowarzysze wojen - Kotek, Ignatko i Gniewisz. A jednak, kiedy oddawszy ducha Jakubek staje u wrót Nieba - św. Piotr zatrzymuje go. Nie można tam wejść z szablą u boku... Nawet wezwany sam Pan Komendant przyznaje, że w myśl starej szwoleżerskiej przysięgi szablę należy przekazać wnukowi, by podtrzymać tradycję polskiego oręża. Ale Jakubek nie ma wnuka. Ma za to syna, którego trzeba w takim razie czym prędzej ożenić. Jakubek zostaje odesłany do rodzinnego Będkowa. Wraz z kompanami przystępuje do działania. Wprawdzie synowi Janeczkowi podoba sie miejscowa nauczycielka, ale dziadkowie widzą lepszą dla niego żonę. Obdarzona bujnymi kształtami miejscowa piękność Hanka będzie na pewno lepszą matką dla upragnionego wnuka.
Niestety - dziewczyna ma już adoratorów. Zdesperowany Jakubek żeni wnuka z mimozowatą nauczycielką, ta - zgodnie z obawami - rodzi dziewczynkę. Tego jest już staruszkowi za wiele. Idzie z szablą pod brzozę. Wzywa głośno Komendanta i wypowiada mu posłuszeństwo. Oświadcza, że wybiera się do nieba z szablą, czy to się komuś podoba, czy nie. Ułapia się pnia brzozy. Drzewo wyrywa się z ziemi i unosi ku Niebu - zabierając ze sobą uszczęśliwionego bohatera.
Ekipa
pełna
|
skrócona
|
schowaj
- Reżyseria
- Współpraca reżyserska
- Scenariusz
- Zdjęcia
- Operator kamery
- Współpraca operatorskaChristian Klopp
- Laboratorium
- Scenografia
- Współpraca scenograficzna
- Efekty specjalnescenograficzne
- Dekoracja wnętrz
- Współpraca dekoratorska
- Kostiumy
- Współpraca kostiumograficzna
- Muzyka
- Wykonanie muzykipartie wokalneMusica Poetica Nova
- Dyrygent
- Konsultacja muzyczna
- Realizacja nagrań
- Dźwięk
- Współpraca dźwiękowa
- Montaż
- Współpraca montażowa
- Charakteryzacjaw napisach nazwisko: Kazimierski
- Opracowanie graficzne
- Efekty pirotechniczne
- Konsultacjakaskaderskakaskaderska
- Ewolucje kaskaderskie
- Transport
- Kierownictwo produkcji
- Kierownictwo produkcji II
- Współpraca produkcyjna
- Produkcja
- Współfinansowanie
- Obsada aktorskaJakubek SzewczykKotekIgnatkoGniewiszMariannaJaneczek, syn JakubkaŚwięty PiotrPan KomendantHankaIwanek, narzeczony HankiStarszynaDiabełAneczka "Brzózka", ukochana Jakubkadziennikarz Mędlewskimłody JakubekMarusik; w napisach imię: LeonAniołdziewczyna na zabawie; nie występuje w napisachpiosenkarka na zabawie; nie występuje w napisachpielęgniarka na porodówce; nie występuje w napisachpolicjant; nie występuje w napisach
Variapokaż
Nagrodyschowaj
- 1996Słupca k. Konina (Przegląd Filmowy "Prowincjonalia")-Złoty Jańcio (nagroda główna)
- 1996Słupca k. Konina (Przegląd Filmowy "Prowincjonalia")-nagroda dziennikarzy