Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

GDAŃSK 39

 • Serial fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1989
 • Premiera:
  1989. 08. 15
 • Barwny, 4 odcinki x ok. 55 min

  Lokacje: Gdańsk, stacje kolejowe Wieżyca i Straszyn Prędzieszyn.

Wolne Miasto Gdańsk tuż przed wybuchem II wojny światowej. Na ulicach coraz częściej pojawiają się umundurowane oddziały SS wznoszące prowokacyjne okrzyki i domagające się przyłączenia Gdańska do Niemiec. Polacy przygotowują się do obrony, prowadzą ostatnie działania dyplomatyczne. Serial pokazuje losy polskich rodzin w mieście opanowywanym przez hitlerowców.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Z POWROTEM DO RZESZY (1)

 • Odcinek serialu
 • 55 min

Gdańsk. W kamienicy właściciela sklepu, Niemca Mahlzera, mieszka polska rodzina Paterków: ojciec - Józef, matka - Lucyna, córka Jadwiga i synowie - Zygmunt i Antoś. Naprzeciwko ma zakład fryzjerski SA-man Mangus. Wrzeszczy o zajęciu Czech i Moraw. Oddziały SA triumfują w Gdańsku. W Generalnym Komisariacie Rzeczpospolitej Polskiej odczuwa się zaniepokojenie. Zostaje ogłoszone ostre pogotowie na Westerplatte. W siedzibie komisarza Ligi Narodów, profesora Burckhardta, trwa rozmowa z radcą Perkowskim. Na Westerplatte pracuje jako bibliotekarka Maria Krzyszkowska, mieszkanka Gdyni. Maria poznaje podczas jednej z niespokojnych nocy Jadwigę Paterek - pracownicę Komisariatu RP i jej kolegę, a następnie całą rodzinę Paterków. Zygmunt dostrzega tajemniczy ruch w stoczni i zawiadamia o tym mieszkającego po sąsiedzku inspektora celnego Formele. Niemcy wyładowują broń. Ale protesty wobec Senatu gdańskiego i tak byłyby bezowocne. Właściciela samochodu ciężarowego, Gorontzka, odwiedza pracownik polskiego wywiadu wojskowego, Materna. Zygmunt zakochuje się w córce piekarza, z pochodzenia Holenderce. [PAT]

MOURIR POUR DANZIG ? (2)

 • Odcinek serialu
 • 59 min

W małej przystani rybackiej na terenie Wolnego Miasta celnicy znajdują skrzynki z granatami. Nie ma wątpliwości, że pochodzą z przemytu, a służyć mają zbrojącym się Niemcom. Zygmunt Paterek przegrywa walkę bokserską z Niemcem Oskarem. Jednak zwycięzca znajduje w sobie tyle honoru, by oświadczyć w polskiej szatni, że jego zdaniem wygrał Polak. Tymczasem bojówki hitlerowskie demolują sklep Mahlzera w odwecie za wynajmowanie mieszkania Paterkom. Na tym nie kończą się kłopoty polskiej rodziny. Zygmunt zostaje zwolniony z pracy w stoczni. Na szczęście znajomy załatwia mu posadę praktykanta w Inspektoracie Ceł. Niemcy, podżegani przez hitlerowca Grunaua próbują podpalić polską placówkę celną w Kałdowie. W czasie tej akcji dochodzi do tragedii. Prasa niemiecka przedstawia ją jednak tendencyjnie, jako sprowokowaną przez Polaków. Zwerbowany przez polski wywiad Gorontzek składa Maternie meldunek o przygotowaniach Niemców do wojny. Trudna sytuacja Paterków chwilowo się normalizuje. Znajdują mieszkanie w domu piekarza Torlemansa - ojca Helmy, narzeczonej Zygmunta.

KOŃ TROJAŃSKI (3)

 • Odcinek serialu
 • 55 min

Na Westerplatte przychodzi wiadomość, że w wypadku wojny tamtejszy oddział będzie się musiał bronić dłużej niż zakładano. Wywołuje to wzburzenie majora Sucharskiego. Helma zaręcza się z Zygmuntem. Ślub ma się odbyć 2 września. Prześladowane ludności polskiej w Gdańsku nasila się. Nawet głośne śpiewanie po polsku może być niebezpieczne. Gorontzek donosi Maternie o planach ataku na Pocztę Polską, zaś w siedzibie Ligi Narodów gauleiter Forster oświadcza, że Hitler nie pragnie wojny. Tymczasem w Pszczółkach, gdzie pracuje Józef Paterek, dochodzi do kolejnej niemieckiej prowokacji. Hitlerowcy bezprawnie kontrolują pasażerów pociągu, co wywołuje zdecydowaną interwencję miejscowego personelu. Jednak w nazistowskiej prasie winą za zajście obarcza się Polaków. W placówce celnej w Dołach hitlerowcy niespodziewanie zakazują wstępu polskim celnikom. Świadkiem tego wydarzenia jest Zygmunt. Mimo ciągłych niemieckich prowokacji, politycy hitlerowscy zapewniają gdzie mogą, że ich "fuhrer" nie myśli o wojnie. Tymczasem do Zatoki Gdańskiej wpływa pancernik "Schleswig - Holstein".

GODZINA YPSYLON (4)

 • Odcinek serialu
 • 57 min

Gorontzek informuje polski wywiad o ukrytych na pancerniku "Schlezwig Holstein" 200 żołnierzach. Na granicy między Wolnym Miastem a Prusami Wschodnimi celnicy odkrywają 30 młodych mężczyzn, nielegalnie przewożonych do Gdańska. Solecki podczas spaceru z Jadwigą Paterek zauważa w gazecie artykuł o pakcie Ribbentrop - Mołotow. W Gdańsku sytuacja robi się coraz bardziej napięta. Wszyscy boją się nadchodzącej wojny. Masowo wykupują towary ze sklepów. Na Westerplatte zostaje ogłoszone pogotowie. 1 września Paterkowie są rozdzieleni. Zygmunt w Kałdowie, Józef w Szymankowie. Obaj giną, lecz jeszcze przed śmiercią Józefowi udaje się wykoleić pociąg pełen nazistowskich żołnierzy. Westerplatte desperacko się broni.

2022.05.21 07:19:14
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego