Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

BEZKRWAWA REWOLUCJA

  • Podtytuł: KRÓTKA HISTORIA INTERNETU W POLSCE
  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2022
  • Barwny, 54 min

Minęło 30 lat od podłączenia Polski do Internetu, do sieci BITNET – Because It is Time for Network i wysłania pierwszego maila z Polski do Kopenhagi. Dokonała się bezkrwawa, cyfrowa rewolucja.
Wypowiadający się w filmie naukowcy uświadamiają, że nad przełomem cyfrowym współpracowały w grupach roboczych setki osób w instytutach na całym świecie. W Polsce nie mieliśmy zaawansowanego sprzętu, ale myśl naukowa nie odbiegała poziomem od Zachodu. Równolegle do wydarzeń politycznych – strajków Solidarności, obrad Okrągłego Stołu, demontażu bloku wschodniego – toczyła się rewolucja cyfrowa. W filmie wypowiadają się uczestnicy tamtych wydarzeń, m.in. prof. Maciej Kozłowski (astronom) i dr Krzysztof Heller (fizyk), jak i współcześni: m.in. Michał R. Wiśniewski - autor książki „Wszyscy jesteśmy cyborgami. Jak Internet zmienił Polskę”, Piotr Czerski - autor manifestu „My, dzieci sieci”, dr hab. Rafał Wiśniewski, dyrektor NCN, Natalia Hatalska - założycielka Instytutu Badań nad Przyszłością Infuture. Internet, porównywany do Biblioteki Babel, przyniósł nowe możliwości i nowe ograniczenia. Twórcy filmu wskazali w minionym 30-leciu 5 faz tytułowej rewolucji: Faza 1: Instalacja - eksperymenty, Faza 2: Zachwyt – giełdy komputerowe, Faza 3: Załamanie – protesty ACTA, Faza 4: Synergia – hybryda okresu pandemii, Faza 5: Dojrzałość – z nadzieją na większy udział obywateli niż wielkiego kapitału i polityki. Od zachłyśnięcia się nieograniczonymi możliwościami do protestów przeciw ograniczeniom swobód obywatelskich, od szerokiego dostępu do wiedzy po zamykanie w bańkach informacji i opinii – wygląda na to, że w kolejnych etapach rozwoju tzw. Internetu 3.0 wszystko może się jeszcze wydarzyć. Badacze prognozują, że po cyfryzacji informacji i komunikacji, przez cyfryzację rzeczy, dojdziemy do cyfryzacji zmysłów i myśli.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

  • 2022
    Nagroda Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej-Nominacja
    w kategorii: Debiut roku
  • 2022
    Los Angeles (Festiwal Filmów Polskich)-Nagroda "Hollywood Eagle Documentary Award"
2024.03.01 05:05:22
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.