Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

WIELEŻYŃSKI. ALCHEMIK ZE LWOWA

  • Film fabularny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2021
  • Barwny + czarno-biały, 54 min

    Lokacje: Sanok (Skansen Muzeum Budownictwa Ludowego), Bóbrka (Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego), Żarnowiec (Muzeum Marii Konopnickiej), Siary (pałac Władysława Długosza), Chabówka (Skansen Taboru Kolejowego), Biecz (restauracja "u Becza"), Krościenko Wyżne (dwór), Jasło (park miejski), Kryg (pola naftowe), Wróblik Szlachecki (peron kolejowy).

Film opowiada o Marianie Wieleżyńskim, kontynuatorze dzieła Ignacego Łukasiewicza, wynalazcy i wizjonerze, ojcu polskiego gazownictwa, a zarazem twórcy "Gazoliny", pierwszej w Polsce firmy opartej na akcjonariacie pracowniczym. Tytuł filmu nawiązuje do pseudonimu jakim posługiwał się Marian Wieleżyński w czasach studenckich. Wieleżynski podobnie jak dawni alchemicy dokonał niezwykłego odkrycia – znalazł sposób na wykorzystanie gazu.

Zwiastun
pokaż

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2022.05.21 09:34:43
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski