POLSKIE ŚLADY
- Serial dokumentalny
- Produkcja:Polska
- Rok produkcji:2019-2020
- Barwny, 8 odcinków x ok. 22 - 24 min
Nowy program podróżniczy relacjonujący wyprawę Krzysztofa Puternickiego, który autem przemierza Europę i Afrykę. Jego wyprawa trwająca 5 miesięcy liczy 33 tysiące kilometrów i wiedzie przez terytoria 38 państw. Projekt stanowi cykl spotkań z naszymi rodakami i obcokrajowcami, którzy związani są z Polską i jej kulturą.
Odc. 1. Przylądek Północny w Norwegii. Tu na kontynencie europejskim dalej na północ nie da się dojechać. Nordkapp to punkt, który może być końcem, ale i początkiem wszystkiego. Czasem trzeba wyjechać bardzo daleko, żeby przypomnieć sobie na czym polega polskość i w czym tkwi jej sedno.
Odc. 2. Państwa bałtyckie potrafią zaskoczyć. Bliscy sąsiedzi i parę godzin jazdy samochodem od nas, a czasami można się poczuć jak na innej planecie. Litwa, Łotwa i Estonia. Bycie niezapisaną kartą – ten sposób podróżowania sprawdza się najlepiej w tych państwach. Tu trzeba dać się wypełnić emocjami, spostrzeżeniami i doświadczeniami, które mogą nas spotkać. I spojrzeć na te ziemie oczami spotkanych tam Polaków.
Odc. 3. Podróżnik Krzysztof Puternicki przybliża widzom życie Polonii na Białorusi, która wciąż pamięta kim był Witold Pilecki. Wraz z synem rotmistrza Andrzejem Pileckim, opowiadają o życiu Witolda Pileckiego, żołnierza AK, oskarżonego i skazanego przez władze komunistyczne Polski Ludowej na karę śmierci i straconego w 1948 r.
W Sukurczy odnajdują miejsce po ich rodzinnym dworze, odwiedzają kościół w Krupowie, który jest wyjątkową pamiątką po całej rodzinie Pileckich. Członkowie Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lidzkiej co roku organizują rowerowy rajd szlakiem Witolda Pileckiego, troszczą się o groby rodziny Pileckich.
Odc. 4. Lwowska szkoła matematyczna to być może najbardziej rezonująca w świecie współczesnym grupa polskich naukowców. Ich spotkania, organizowane spontanicznie m.in. w jednej z lwowskich restauracji, skutkowały szeregiem odkryć, których doniosłość ma na nas do dziś ogromny wpływ. Wśród nich byli późniejsi współtwórcy bomby atomowej, czy współczesnej kryptografii. To również okazja, żeby przypomnieć o polskości tego miasta, które z każdym rokiem pięknieje dzięki sukcesywnie wprowadzanym projektom renowacyjnym. Oraz nowej, wyjątkowej, europejskości Lwowa jako miasta ukraińskiego.
Odc. 5. Podróż po Bukowinie rozpoczynamy w miejscowości Kaczyka, w domu pani Krystyny Cehaniuc. Jest ona źródłem wiedzy o historii tego miejsca i Polaków w nim żyjących. Co tam robią? Jak żyją? Jak od przeszło 200 lat udaje im się zadbać o język i kulturę Polski? Co myślą o kraju, z którego przyjechali kiedyś ich przodkowie? Jest drogowskazem dla kolejnych wypraw Krzysztofa po okolicy. Zależy nam także na pokazaniu wyjątkowej przyrody Bukowiny, która olśniewa jesienią.
Odc. 6. Dziś ruszamy dalej na południe. Z Rumunii, przez Serbię, docieramy do Kosowa. Odwiedzamy jednostkę polskich żołnierzy, pełniących tu misję pokojową. To już czterdziesta zmiana. Polacy są tu niemal od początku konfliktu pomiędzy Albańczykami i Serbami. Jak nasi żołnierze radzą sobie w kosowskiej rzeczywistości? Jak oceniają ich miejscowi?
Odc. 7. Barcelona – na wskroś europejskie piękne miasto. Warto tu przyjechać dla wyjątkowej architektury, sztuki i kuchni. Jednak ostatni przejeżdżając tędy, nie sposób nie zauważyć przejawów konfliktu, który może rezonować na cały kontynent. Przez ostatnie tygodnie miastem i całym regionem wstrząsała fala gwałtownych protestów. Spora część Katalończyków domaga się niepodległości...
Odc. 8. Europa Point na Gibraltarze – trudno o bardziej wymowny polski ślad w tym miejscu. Pomnik upamiętniający katastrofę Liberatora z naczelnym wodzem Polskich Sił Zbrojnych gen. Władysławem Sikorskim. Z jednej strony brama cywilizacji europejskiej i obiektywnie urokliwe miejsce, z drugiej godne i zwracające uwagę upamiętnienie olbrzymiej tragedii, która w dużym stopniu przypieczętowała losy powojennej Polski.
Ekipa
pełna
|
skrócona
|
schowaj
- Reżyseria
- Scenariusz
- Zdjęcia
- Zdjęcia lotnicze
- Korekcja barwna
- Nagranie muzykitrąbka; odcinek 8
- Dźwięk
- Reżyseria dźwięku
- Udźwiękowienie
- Montaż
- Reżyseria montażu
- Współpraca montażowaSylwia Zielińskaw napisach określenie funkcji: Asystent montażu
- Fotosy
- Czołówka
- Opracowanie graficzne
- Koordynacja projektuw napisach określenie funkcji: Koordynacja wyprawy "Polskie ślady"w napisach określenie funkcji: Koordynacja wyprawy "Polskie ślady"; inna użyta forma nazwiska: Phonton
- RedakcjaTVP
- Producenti komunikacja projektu
- Produkcja
- Wystąpił