Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

WYBRANIEC BOGÓW

 • Film dokumentalny - fabularyzowany
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  2021
 • Barwny, 65 min

Pełnometrażowy dokument ukazujący losy wybitnego polskiego matematyka, Józefa Marcinkiewicza - zamordowanego w czasie zbrodni katyńskiej. O jego losach opowiedzą wybitni badacze m.in. historycy, matematycy, nauczyciele. Życie bohatera ilustrują fragmenty fabularyzowane, które pomagają nam wyobrazić sobie ile każda z ofiar katyńskich mogła nam jeszcze pozostawić, w różnych wymiarach. Gdyby tylko pozwolono im żyć…

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

 • 2021
  Gdynia (Ogólnopolski Festiwal Filmowy "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci")-Nagroda im. Janusza Krupskiego
 • 2021
  Warszawa (Festiwal Polonijny "Losy Polaków")-II Nagroda
  w kategorii: Fimy fabularne i dokumenty fabularyzowane; uzasadnienie jury: "Jest to bardzo profesjonalnie zrealizowany dokument fabularyzowany o genialnym polskim matematyku a jednocześnie wielkim polskim patriocie – Józefie Marcinkiewiczu. Bohater filmu walczył z Niemcami w wojnie obronnej września 1939 r, dostał się wraz z całą polską załoga Lwowa do sowieckiej niewoli a następnie został przez sowieckich siepaczy zamordowany w okolicach Charkowa – zamordowany tak jak wielu polskich oficerów. Marcinkiewicz zginął mając ledwie 30 lat, była to ogromna strata dla nauki polskiej a tragizm całej historii pogłębia fakt, ze w okresie władzy komunistycznej starano się w Polsce wymazać pamięć o nim a nawet pamięć o jego dorobku naukowym tylko dlatego że był ofiarą stalinowskich oprawców. Wywiezieni na wschód zginęli również jego rodzice. Przypomnienie w atrakcyjnej dla widza formie tej mało znanej a niezwykle wybitnej postaci i jej tragicznych losów ma ogromną wartość nie tylko poznawczą i emocjonalną ale i także moralną. Film stymuluje u odbiorcy refleksję nad historią Polski, wzbudza uczucia patriotyczne"
2024.03.01 04:57:40
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.