Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

SOKOŁY WOLNOŚCI

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2017
  • Barwny, 51 min

Bohaterem i narratorem filmu jest młody Amerykanin polskiego pochodzenia. Jego przodek 100 lat temu, w 1917 roku, odpowiedział na apel Polonii amerykańskiej, zgłosił się do centrum rekrutacyjnego w Chicago, przeszedł szkolenie w obozie wojskowym w Niagara - on - the - Lake w Kanadzie i z Nowego Jorku popłynął do Francji, by na frontach Europy walczyć o wolną Polskę jako żołnierz Błękitnej Armii. W tym filmie wraz z bohaterem odbędziemy sentymentalną podróż w czasie śladami jego pradziadka. Prześledzimy wszystkie etapy, jakie ówcześni Polacy żyjący w USA musieli przejść, by ostatecznie trafić do Błękitnej Armii. Odwiedzimy z kamerą miejsca, w których 100 lat temu był przodek bohatera, m.in.: Chicago, gdzie w centrum rekrutacyjnym zaczęła się cała przygoda; Buffalo, które było miejscem przerzutowym do Kanady; Niagarę - on - the - Lake, gdzie był obóz szkoleniowy; Nowy Jork, skąd ochotnicy odpływali do Francji, a także Pittsburgh, który ze względu na główną siedzibę Związku Sokolstwa Polskiego w Ameryce był motorem całej operacji. W każdym z tych miejsc bohater spotka osoby, które przybliżą nam tę niezwykłą historię. W Chicago będzie to historyk Jan Loryś - wieloletni dyrektor Muzeum Polskiego w Ameryce, w Pittsburghu profesor Donald Pienkos - autor publikacji naukowych na temat Sokolstwa Polskiego w Ameryce, Timothy L. Kuzma - prezes Polish Falcons of America, w Niagara - on - the - Lake, profesor Joseph Hopak, który swoją pracę doktorską poświęcił czynowi zbrojnemu Polonii amerykańskiej, a w Nowym Jorku Teofil Lachowicz - dyrektor wykonawczy Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w USA. Odwiedzimy też pracownię rzeźbiarską Andrzeja Pityńskiego, autora pomnika czynu zbrojnego Polonii, który znajduje się w Warszawie. Tu zakończymy filmową podróż bohatera. Będzie to swoisty hołd złożony nie tylko pradziadowi, ale też wszystkim, których on symbolizuje.
Oprócz przypomnienia ważnych z punktu widzenia obu krajów wydarzeń historycznych, ważnym aspektem filmu jest próba zrozumienia, co stanowiło największy imperatyw dla tych młodych ludzi, którzy z dnia na dzień byli w stanie porzucić dostatnie życie w USA i udać się na front walki o niepodległość tak odległego kraju, którego od ponad 120 lat nie było na mapie Europy. Jak silnie zakorzeniony musiał być patriotyzm, wiara i sen o wolności, by zdecydować się na krok, który dla każdego z nich mógł w każdej chwili zakończyć się tragicznie. Czy on, współcześnie żyjący młody człowiek, patrzący na świat z zupełnie innej perspektywy niż 100 lat temu jego pradziad, byłby w stanie poświęcić dziś wszystko dla dobra kraju przodków, którego nigdy wcześniej nie widział na oczy? Czy mógłby przeżywać ten sam dreszcz emocji, jaki towarzyszył ochotnikom z 1917 roku? [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 04:49:39
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.