Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

KONCERT DLA IZY

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2015
  • Barwny, 39 min

Film dokumentalny o Izabeli Dzieduszyckiej.
Wszystko zaczęło się od sekcji rodzin KIK - u. Tu, w latach 70. i 80. pani Iza prowadzi działalność polegającą na organizowaniu wczasów dla dzieci i młodzieży młodzieży kikowskiej. W stanie wojennym nawiązano kontakt z Prymasowskim Komitetem Osób Represjonowanych mieszczącym się przy warszawskim kościele św. Marcina i zorganizowano wczasy dla dzieci osób represjonowanych. To były lata 1982 - 1983. Kiedy zwolnieni z internowania przyjechali latem odwiedzić swoje dzieci, tak im się te obozy spodobały, że zechcieli rozszeżyć tę formę działania na parafie. W poczatkach 1983 roku powstał ruch Przymierza Rodzin i jego nazwa szybko przyjęła się w nowo tworzacych się grupach parafialnych. Pierwsze terenowe ośrodki powstały w parafii św. Stanisława Kostki na Żoliborzu, parafii Najświetszego Zbawiciela w Warszawie, a także w parafii w Falenicy. Oficjalnie Przymierze Rodzin zostało zarejestrowane 31 października 1990 roku, a 1 września 1997 roku 140 dzieci rozpoczęło naukę w pierwszej, nowo wybudowanej szkole podstawowej i gimnazjum Przymierza Rodzin na warszawskim Ursynowie. Dziś Przymierze Rodzin prowadzi kolejne nowe szkoły nie tylko w Warszawie. Powstała także w 2001 roku pierwsza Szkoła Wyższa /licencjacka/ Przymierza Rodzin o kierunku nauczycielskim.
Niechłód to majątek z dworem w Wielkopolsce. Tu pani Iza przyszła na świat w 1928 roku jako córka Marii i Józefa Bojanowskich. Odwiedzamy to miejsce wraz z panią Izą. Rodzina była wyrzucona stąd przez Niemców, później przez komunistów w 1945 roku. Odwiedzamy też w tym regionie inne ważne dla pani Izy miejsce, a mianowicie Górkę Duchowną, gdzie ostatni rok swojego życia spedził bł. Edmund Bojanowski, kuzyn pradziadka, założyciel zgromadzenia Sióstr Służebniczek Najświetszej Marii Panny. Siostry te prowadziły ochronki, a dziś także zajmują się działalnością charytatywną. Pani Iza wspomina rodziców, ulubionego kuca, którego kupiła mając 10 lat i zarabiając pierwsze w życiu pieniądze. Tym kucem wjechałam na Ursynów - żartuje po latach. Mówi też, jak ważną postacią był dla niej bł. Edmund Bojanowski. Okres wojny to przede wszystkim działalność kurierska w AK, w Starachowicach i szkoła. Po wojnie kończy studia w Poznaniu na Akademii Handlowej. Uprawia aktywnie turystykę i sport. Zostaje dwukrotną mistrzynią Polski w tenisie stołowym. Pracuje przez wiele lat w przemyśle okrętowym. W grudniu 1981 roku zostaje zwolniona za prynależność do Solidarności. Wielokrotnie przesłuchiwana przez SB i zmuszana do współpracy nigdy się nie poddała.
W filmie wykorzystano rodzinne archiwa fotograficzne i filmowe, także archiwum telewizyjne, by pokazać tło historyczne życia bohaterki. Osnową filmu jest rozmowa z bohaterką oraz wizyty związane z przeszłością pani Izy: Niechłód, Górka Duchowna, Zarzecze. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 02:33:21
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.