Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ZNAKÓW SZCZEGÓLNYCH BRAK

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska, ZSRR
 • Rok produkcji:
  1978
 • Premiera:
  1980. 04. 18
 • Gatunek:
  Film historyczny, Film biograficzny
 • Język:
  rosyjski, polski, niemiecki
 • Barwny, 3726 m, 137 min

  Lokacje: m.in. Łódź (ZOO, dzisiejsza ul. Legionów przy Cmentarnej, pałac Poznańskiego przy ul. Ogrodowej), Kraków, Warszawa (Filharmonia Narodowa).

Feliks Dzierżyński zesłany za działalność rewolucyjną wszczyna w wilujskiej guberni bunt, w wyniku którego, udaje mu się zbiec wraz z Miszą Sładkopiewcowem. Trasę z Irkucka do Warszawy przemierzają pociągiem, sprytnie chroniąc się przed policyjną kontrolą w przedziale, zajmowanym przez bogatego przemysłowca rosyjskiego Nikołajewa, sprzyjającego socjaldemokracji.
Po przyjeździe do Warszawy Dzierżyński zastaje rozbitą organizację partyjną. Szybko włącza się w nurt działalności rewolucyjnej, osłabionej brakiem aresztowanych i zesłanych towarzyszy. Bierze udział w posiedzeniu warszawskiego komitetu partyjnego.
Przy pomocy narzeczonej Julii Goldman i towarzyszy rosyjskich przedostaje się przez granicę zaboru rosyjskiego i austriackiego. Dociera do Krakowa, gdzie wraz z drukarzem Norowskim - powstańcem z 1863 roku zaczyna wydawać rewolucyjną gazetę "Czerwony Sztandar". Organ socjaldemokratów szybko zdobywa wśród robotników popularność. Na zebraniu partyjnego Komitetu w Zagłębiu Dąbrowskim przekonuje towarzyszy do idei jednoczenia się w walce politycznej ze wspólnym wrogiem klasy robotniczej, organizuje zbiórkę pieniężną na druk gazety.
Orientując się w jego działalności władze carskie - uważając zresztą Dzierżyńskiego za jednego z najniebezpieczniejszych przeciwników politycznych - dążą do ponownego ujęcia go. W tym celu za pośrednictwem agenta Hartinga podejmują współpracę z policją polityczną Prus i Austrii.
Wyżsi oficerowie warszawskiej ochrany - Szewikow i jego podwładny Głazów, marząc o kolejnych orderach i awansach, przygotowują misterną sieć prowokacji. Wykorzystując trudną sytuację materialną młodej działaczki ruchu robotniczego Heleny Górowskiej oraz jej przyjaciela, pisarza Nottena wciągają ich do współpracy, a następnie uniemożliwiają prowadzenie nielegalnej drukarni w Warszawie. Głównie za sprawą Górowskiej - próba wydawania ,,Czerwonego Sztandaru" w jej drukarni kończy się fiaskiem. Umożliwiając Dzierżyńskiemu i jego kolegom ucieczkę z zastawionej pułapki ginie w walce z carską policją Grybas. Zawczasu zawiadomiona przez Górowską ochrana uniemożliwia kurierowi przewiezienie do Warszawy pieniędzy, przeznaczonych na rewolucyjną działalność.
Przełożeni Szewiakowa i Głazowa niecierpliwią się zbyt opieszałymi działaniami ochrany warszawskiej. Dzierżyński jest ciągle nieuchwytny. Głazow zaczyna działać samodzielnie. Ujawnia Nottenowi fakt współpracy Heleny z Szewiakowem. W tym czasie zdemaskowana przez organizację partyjną Górowska przystępuje wspólnie ze swym przyjacielem do desperackiego działania, w wyniku którego wkrótce ginie cała trójka.
Głazow pozbywszy się niewygodnych świadków prowokacji awansuje na miejsce Szewiakowa. Wykorzystuje nadarzającą się okazję aresztując głównego organizatora demonstracji 1-majowej 1905 roku w Warszawie. Ujęty Dzierżyński jest natychmiast przesłuchiwany. Energiczne śledztwo nie daje jednak oczekiwanego rezultatu.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Varia
pokaż

Patrz także:
schowaj

2022.05.21 07:01:29
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego