Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

PANI BOVARY TO JA

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1977
 • Premiera:
  1977. 04. 10
 • Gatunek:
  Film psychologiczny
 • Barwny, 2321 m, 80 min

  Lokacje: Warszawa (mieszkanie przy ul. Nowogrodzkiej).

Anna przebywa w domu na urlopie macierzyńskim wychowując kilkuletniego już synka. Nuży ją monotonia codziennego życia i domowych obowiązków, popada w coraz większą depresję. Rozgoryczona nie może znaleźć zrozumienia ani u wiecznie zapracowanego męża-inżyniera, ani u nikogo z rodziny i znajomych. Ucieka więc w świat fikcji i marzeń. Pod wpływem lektury "Pani Bovary" Gustawa Flauberta marzy, by przeżyć coś nieoczekiwanego i wielkiego.
Próbuje wrócić do przerwanej pracy nauczycielskiej, ale w środku roku szkolnego nikt nie chce jej w tym pomóc. Dzięki przyjaciółce Krystynie dostaje do recenzji książkę - z entuzjazmem zabiera się do zleconej pracy. Przypadkowo występuje też jako modelka w pokazie mody zorganizowanym przed seansem filmowym. Daje jej to jednak tylko chwilową satysfakcję. Pewnego dnia, w tajemnicy przed rodziną podejmuje cały wkład z książeczki oszczędnościowej i postanawia zasmakować "wielkiej przygody". Odwiedza luksusowe domy mody i zakłady kosmetyczne, kupuje ekstrawaganckie stroje i drogie kosmetyki; umawia się w końcu z dawną sympatią. W oczekiwaniu na to spotkanie wędruje samotnie po mieście. Gdy adorator nie pojawia się w umówionym miejscu - zrezygnowana spaceruje po peronach dworca, omal nie wpadając pod nadjeżdżający pociąg. Na dworcu spotyka młodego mężczyznę, który podobnie jak Anna wygląda na zagubionego. Spędzają razem wieczór, Anna zwierza mu się ze swoich pragnień i marzeń. O świcie wynajmują kajutę w hoteliku rzecznym, ale gdy zostają sami Anna decyduje się wrócić do domu.
Podobnie jak Emma Bovary przeżywa mocno swoją klęskę. Padają końcowe fragmenty z powieści Flauberta mówiące o śmierci bohaterki - Anna długo stoi na korytarzu przed drzwiami swojego mieszkania. Po chwili namysłu nakłada znów obrączkę...

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Varia
pokaż

Nagrody
schowaj

 • 1977
  Locarno (Międzynarodowy Festiwal Filmowy)-nagroda FIPRESCI

Patrz także:
schowaj

 • 1959
  Spektakl telewizyjny / Gustaw Flaubert / Jerzy Gruza
 • 1972
  Spektakl telewizyjny / Gustaw Flaubert / Olga Lipińska
 • 1997
  Spektakl telewizyjny / Gustaw Flaubert / Krzysztof Babicki
 • 2017
  Etiuda szkolna / Grzegorz Paprzycki
2022.05.21 07:01:27
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski