STRACHY
- Serial fabularny
- Produkcja:Polska
- Rok produkcji:1979
- Premiera:1979. 12. 09
- Barwny, 4 odcinki x ok. 70 min
Lokacje: m.in. Książ, Kłodzko (sala widowiskowa Kłodzkiego Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji), Wałbrzych (wiadukt kolejowy nad ul. Niepodległości), Szczawno Zdrój, Jedlina, Ciechocinek (Teatr Letni przy ul. Mikołaja Kopernika 3), stacja kolejowa Szklarska Poręba Górna.
Filmowa adaptacja powieści popularnej w XX-leciu międzywojennym pisarki Marii Ukniewskiej (1907-62). Powieść z życia warszawskiego środowiska aktorskiego, odwołuje się do własnych doświadczeń autorki, która w młodości była aktorką i tancerką rewiową.
Ekipa
pełna
|
skrócona
|
schowaj
- Reżyseria
- Reżyser II
- Współpraca reżyserska
- Scenariusz
- Zdjęcia
- Operator kamery
- Współpraca operatorskaw napisach nazwisko: Hilkiewicz
- Oświetlenie
- Laboratorium
- Scenografia
- Dekoracja wnętrz
- Dekoracja sceniczna
- Współpraca dekoratorska
- Atelier
- Kostiumy
- Kostiumy teatralne
- Współpraca kostiumograficzna
- Muzykamuzyka sceniczna
- Wykonanie muzykiorkiestra
- Dyrygent
- Konsultacja muzyczna
- Choreografia
- Dźwięk
- Współpraca dźwiękowa
- Imitator dźwięku
- Realizacja nagrań
- Montaż
- Współpraca montażowa
- Charakteryzacja
- Współpraca charakteryzatorska
- Konsultacja
- Kierownictwo produkcji
- Kierownictwo produkcji II
- Współpraca produkcyjna
- Produkcja
- Obsada aktorskaTeresa SikorzankaZygmunt Modeckitancerz DubenkoMietek RadziszewskiHelena, matka Teresyojciec Teresyciotka AnielaLinka Kłoskównatancerka Kamatancerka Krysia; w napisach podano imię bohaterki: Basiaaktor ŻewuskiFensterglass, dyrektor "Złotej Kurtyny", kochanek Linkimagik Śroboszcz "Diabolini"choreograf FrączekZąbkowski, dyrektor teatru prowincjonalnegotancerka Olatancerka Niusiachoreograf w "Szalejącym Teatrzyku"gospodyni Teresy i Linkiaktorka w "Szalejącym Teatrzyku"siostra Linki Kłoskównylekarz ginekologWłodzio, inspicjent w prowincjonalnym teatrzeredaktor "adorujący" Teresęaktor w prowincjonalnym teatrze"wielbiciel" Linki; w napisach nazwisko: Hejkowiczdyrektor "Szalejącego Teatrzyku"dozorca Władysław Galińszczakstara aktorka w prowincjonalnym teatrzetancerkaA Koźbiał"wielbiciel" Teresykomisarz policjiWitold Koterba, aktor grający w filmiedyrektor kinawłaściciel hoteluAniela, garderobiana w "Złotej Kurtynie"garderobiana w "Złotej Kurtynie"Kazimierz, narzeczony Linkiorganizator pokazu modyrestaurator, wielbiciel Dubenkiaktor w prowincjonalnym teatrzestryj Teresypiosenkarka w prowincjonalnym teatrzegarderobiana w "Szalejącym Teatrzyku"kobieta wykonująca aborcjereżyser filmumężczyzna jedzący i pijący w restauracji z Teresąmężczyzna jedzący i pijący w restauracji z Teresągospodyni dziewcząt na prowincjiLusiek, kochanek ciotki Anieli; nie występuje w napisachredaktor; nie występuje w napisachkolejarz; nie występuje w napisachpolicjant; nie występuje w napisachkelner; nie występuje w napisach"kowboj"; nie występuje w napisachplakaciarz; nie występuje w napisach
Pierwowzoryschowaj
Pierwowzór | |
STRACHY | |
Powieść | |
Autor | Maria Ukniewska |
Patrz także:schowaj
- 1938Film fabularny / Eugeniusz Cękalski Karol Szołowski
- 1983Film fabularny / Stanisław Lenartowicz
SZALEJĄCY TEATRZYK (1)
- Odcinek serialu
- 62 min
Główną bohaterką jest Teresa Sikorzanka, dziewczyna o bardzo atrakcyjnej powierzchowności, córka szewca, która pragnie zrobić karierę artystyczną. Wiele jej koleżanek wykorzystało dla osiągnięcia tego celu swoje wdzięki i swych wysoko postawionych znajomych, ale Teresa nie chce zostać niczyją utrzymanką. Ma wrodzone poczucie godności, a przede wszystkim szczerze kocha się w znacznie od siebie starszym aktorze Modeckim. Teatrzyk rewiowy, w którym dziewczyna pracuje, prosperuje coraz gorzej, wreszcie kolejna premiera do reszty rujnuje go finansowo. Teresa traci pracę. Przypadkowe spotkanie z Modeckim kończy się pierwszym w jej życiu zbliżeniem z mężczyzną. Wkrótce, wraz ze skleconym naprędce zespołem, wyjeżdża na prowincję.
Variapokaż
NA PODBÓJ ŚWIATA (2)
- Odcinek serialu
- 71 min
Wsród ogólnego rozgoryczenia całego zespołu występującego w opłakanych warunkach na głębokiej prowincji tylko Teresa nie traci pogody ducha. Wystarcza jej, że znowu tańczy. Rodzą się nowe przyjaźnie - z choreografem Dubenką - niegdyś sławą rosyjskich baletów, i girlsą Linką. Pomaga tej ostatniej w usunięciu zaawansowanej już ciąży, ale zabieg i jego okoliczności pozostawiają w psychice obu dziewczat głęboki uraz. I tak mija czas - zmiany miejscowości, sal teatralnych, hoteli i nowe znajomości. Linka wraca do Warszawy, gdyż odezwał się dawny jej ukochany, który chciał się z nią kiedyś ożenić.
GDZIE OCZY PONIOSĄ (3)
- Odcinek serialu
- 77 min
Plajta kolejnego teatrzyku. Teresa, bez pieniędzy, głodna, decyduje się na desperacki krok - idzie z nieznajomym mężczyzną do hotelu. Dubenko zgromadził niedobitki zespołu objazdowego i Teresa znowu występuje. Po śmierci Dubenki - w trakcie jego występu - Teresa wraca do Warszawy. Tu okazuje się, że Linka popełniła samobójstwo. Zmarł też jej ukochany braciszek. Teresa popada w stan depresji, mimo występów w teatrzyku "Złota Kurtyna". Następuje spotkanie z Modeckim.
ZŁOTA KURTYNA (4)
- Odcinek serialu
- 74 min
Pomimo wspólnego zamieszkania z Modeckim Teresa nie ma nadziei na rychłe zawarcie z nim małżeństwa. Na scenie "Złotej Kurtyny" wznowiono próby. Teresa ma zadebiutować w "solówce" - w hiszpańskim tańcu. Nie bacząc na los swego debiutu, Teresa publicznie demaskuje dyrektora teatru Fensterglassa, ojca nienarodzonego dziecka przyjaciółki Linki. To jego szantaż doprowadził Linkę do samobójstwa. Odbywa się premiera, która staje się sukcesem Teresy. Ale na tym musi zakończyć się jej kariera na scenie - Teresa jest w ciąży. Dziecko z ukochanym człowiekiem - to jednak największe szczęście.