Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

WOJENNE DZIEWCZYNY

 • Serial fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  2017-2022
 • Premiera:
  2017. 03. 05
 • Barwny, 65 odcinków x ok. 43 min

  Lokacje: Warszawa, Lublin (Stare Miasto), Piaseczno, Żyrardów, Milanówek, Łęczyca, Łódź (ul. Roosevelta, ul. Włókiennicza, Osiedle Montwiłła-Mireckiego), Bielsko-Biała.

  Seria 1: Odcinki: 1-13. Okres zdjęciowy: lipiec - listopad 2016 (74 dni zdjęciowe). Emisja: 5 marca - 28 maja 2017
  Seria 2: Odcinki: 14-26. Emisja: 25 marca - 3 czerwca 2018.
  Seria 3: Odcinki: 27-39. Emisja: 8 września - 1 grudnia 2019.
  Seria 4: Odcinki: 40-52. Emisja: 19 września - 5 grudnia 2021.
  Seria 5: Odcinki: 53-65. Emisja: 4 września - 20 listopada 2022.

Opowieść o trudnych latach okupacji hitlerowskiej, widzianych z perspektywy trzech młodych kobiet. Nie są jeszcze matkami, nie są też żonami. To bardzo młode dziewczyny, którym u progu dorosłego życia los przyniósł wojnę. I to jedną z najstraszliwszych.
Przygotowywane przez pierwsze dwadzieścia lat dzieciństwa i młodości do życia według standardów swego środowiska, nagle stanęły bezbronne wobec potężnych sił zła i ciemności. I podjęły z nimi walkę. [TVP]

Zwiastun
pokaż

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Inspiracja
DZIEWCZYNY WOJENNE
AutorŁukasz Modelski

Varia
pokaż

1

 • Odcinek serialu
 • Rok produkcji:
  2017
 • 43 min

Wybucha wojna. Irka, panienka z dobrego domu przeżywa koszmar nalotu na szpital, w którym pracuje. Wciąż czeka na narzeczonego Kamila, który tuż przed ślubem został powołany do wojska.
Ewka zostaje wypuszczona z więzienia, w którym odsiadywała wyrok za kradzieże. Próbuje ułożyć sobie życie w okupowanej Warszawie, wciąż dopuszczając się drobnych kradzieży.
Marysia, córka bogatego żydowskiego przedsiębiorcy z Łodzi ucieka z getta i przyjeżdża do Warszawy odebrać przechowane przez jej ojca pieniądze. Niestety, zaufany bankier okrada jej rodzinę. Marysia nie ma środków do życia w Warszawie, nie ma dokumentów. Jako Żydówka w każdej chwili może zostać aresztowana. Postanawia wrócić do getta w Łodzi. Na dworcu zostaje okradziona z resztek pieniędzy.
Złodziejką jest Ewka. Marysia zostaje zatrzymana przez niemieckiego żandarma. Ewka, widząc w jakie kłopoty wpędziła Marysię, pomaga jej ryzykując wiele. Następnie ukrywa ją w komórce należącej do jej matki.
Ewka zwraca się o pomoc do Szczęsnych - rodziny Irki. Zna ich jeszcze z dzieciństwa, kiedyś jej matka pracowała w dworku. To pierwsze po latach spotkanie Irki i Ewki. Wszystko idzie dobrze, następnego dnia Marysia ma zamieszkać w nowym bezpiecznym miejscu.
Ewka wraca do domu, gdzie odbywa się libacja z udziałem folksdojcza Domaraszka. Ten, wyrzucony przez Ewkę zagląda do komórki, gdzie znajduje Marysię. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2

 • Odcinek serialu
 • Rok produkcji:
  2017
 • 45 min

Ewka i Marysia próbują się pozbyć ciała Domaraszka. Okazuje się jednak, że Domaraszek wcale nie został zabity. Jest ranny, odnaleziony przez przypadkowych ludzi, zostaje odwieziony do szpitala. Skutkiem jest aresztowanie matki Ewki. Dziewczyny starają się zdobyć pieniądze, by wykupić ją z Pawiaka. Tymczasem Niemcy aresztują Irkę. Teraz z Pawiaka trzeba wyciągnąć dwie osoby, więc pieniędzy wciąż jest za mało. Wściekły Witek oskarża Ewkę, że przez nią jego siostra znalazła się na Pawiaku.
Irka jest przesłuchiwana. W więzieniu spotyka skatowaną dziewczynę, która przed śmiercią wyznaje jej, przez kogo wpadła i prosi, aby zawiadomić organizację. Człowiekiem, który może uwolnić obie kobiety jest gestapowiec Burhke. Dziewczyny nie mają uzgodnionej kwoty, mimo to idą na spotkanie licząc, że Burkhe zgodzi się na niewiele mniejsze pieniądze. Niestety, spotkanie kończy się tragicznie. Ewka przysięga zemstę. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

3

 • Odcinek serialu
 • Rok produkcji:
  2017
 • 46 min

Ewka i Marysia mieszkają w dworku Szczęsnych, rodziny Irki. Pomagają jej matce prowadzić pralnię i nie rezygnują z zemsty na mordercach matki Ewki. Ewka spotyka Ażura, dawnego kochanka. Zaprzyjaźniony z hiszpańskimi dyplomatami planuje wyjazd do Hiszpanii, a potem dalej do Ameryki. Proponuje wspólną podróż Ewce, ma nawet wszystkie dokumenty, jednak ona się nie zgadza. Ostatnie przeżycia całkowicie ją zmieniły. Nienawidzi Niemców, chce tylko zemsty. Pierwszym na liście jest folksdojcz Domaraszek, który zadenuncjował Ewkę Niemcom. Dziewczyny idą do szpitala, w którym leczy się po niedawnym postrzale i tam go w końcu dopadają.
Ponieważ Witold jest członkiem podziemnej organizacji, dziewczynom udaje się namówić go, aby i one zostały przyjęte w jej szeregi. Składają przysięgę, teraz już nie mogą działać samowolnie. Podlegają rozkazom i dyscyplinie wojskowej. Okazuje się, że nie jest to takie proste. Od razu otrzymują reprymendę za samowolne akcje, w tym naukę strzelania. Mają rozkaz zdeponowania zdobycznej broni. Bez niej nie uda im się zabić mordercy matki Ewki, Burhkego. Sprzeczki Ewki z Witoldem uświadamiają Marysi i Irce, że to tylko pozory. Są pewne, że ich koleżanka zakochała się w Witku. Ważniejsze jest jednak zdobycie dodatkowej broni. Plan dziewczyn jest prosty, ale muszą to zrobić w tajemnicy przed dowódcą. Irka udaje młodą prostytutkę i z koleżankami idzie do podrzędnego baru, gdzie przychodzą niemieccy żołdacy. Ewka, Irka i Marysia rozdzielają sobie role. Zamierzają zwabić jakiegoś pijanego Niemca i odebrać mu broń. Ale plan się zmienia, gdy zamiast Irką, niemiecki oficer zaczyna interesować się Marysią. Franz jest muzykiem, nienawidzi wojny i wojska. Kiedy Marysia celuje do niego z pistoletu i domaga się broni, on prosi ją, aby go odwiedziła. Chce zagrać z innym muzykiem. W zamian obiecuje broń, którą ma w domu. Nikt nie może uwierzyć w taki rozwój sytuacji, przede wszystkim Ewka, która uważa wszystkich Niemców za morderców. Po konsultacji z Witoldem i sprawdzeniu Franza przez ludzi z organizacji, Marysia decyduje się na wizytę. Wspólny koncert przerywają strzały za oknem. Marysia dostrzega we Franzu nieszczęśliwego, wrażliwego człowiek, który tak samo cierpi z powodu wojny i zabijania. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

4

 • Odcinek serialu
 • Rok produkcji:
  2017
 • 43 min

Marysia znów odwiedza Franza. Młody Niemiec budzi jej współczucie i pewną ciekawość. Podczas wizyty dowiaduje się, że jego ludzie przez najbliższe dni pilnują ciężarówek z bronią. Wspólny koncert przerywa wizyta esesmana Kirscha, przyjaciela rodziny Franza, zwyrodnialca i szaleńca, który jednak załatwił Franzowi bezpieczną służbę w Warszawie, więc ten musi się z nim liczyć. Kirsch zabiera Franza i Marysię na polowanie, to polowanie to strzelanie w getcie do Żydów, jak do zwierząt. Marysia przerywa tę rzeź, za co niemal nie zostaje zabita przez Kirscha. Ratuje ją nie mniej przerażony Franz. Kiedy Dziewczyna wraca do Szczęsnych i dochodzi do siebie po przeżytym koszmarze, opowiada przyjaciółkom o broni pilnowanej przez ludzi Franza. Dostęp jest wyjątkowo łatwy, szkoda przegapić taka okazję zdobycia broni. Tylko znów dziewczyny muszą działać samowolnie, bo Witold akurat wyjechał i nie ma komu zameldować. Oczywiście decydują się na akcję. Po wstępnej obserwacji magazynów podjeżdżają wynajętą ciężarówką i zaczynają kraść skrzynki z bronią. Całą sytuacje obserwuje Franz, ale nie przerywa dziewczynom. Niestety niespodziewanie w magazynach pojawia się Kirsch. Ten widząc co, się dzieje, zaczyna strzelać. Franz niewiele myśląc, zabija esesmana. Wszystkim udaje się uciec wraz ze skradzioną bronią, ale Franz zostaje ciężko ranny.
Akcja powiodła się połowicznie. Jest broń, ale również ciężko ranny Niemiec. Witold wścieka się na dziewczyny za ich niesubordynację. Wytyka im wszystkie poprzednie samowolne akcje. Za karę i w celu nauki dyscypliny dziewczyny przechodzą bardzo ciężkie szkolenie wojskowe.
Mija kilka dni. Franz nada jest na skraju życia i śmierci. W drodze do szpitala po leki Ewka odruchowo kradnie przypadkowemu folksdojczowi pieniądze. Irka i Marysia sa, oburzone wojna nie usprawiedliwia kradzieży. Ewka wścieka się na koleżanki, w końcu nie okradła niewinnego człowieka, tylko folksdojcza. Dochodzi do poważnej kłótni, obrażona Ewka odchodzi. Tymczasem Franz odzyskuje przytomność, ale wciąż jest z nim bardzo źle. Marysia opiekuje się nim jak najlepiej. Oboje rozmawiają, zbliżają się do siebie. Marysia pomaga też matce Irki w pralni. Kiedy zawozi uprane rzeczy pod jeden z adresów, okazuje się, że dawni mieszkańcy zostali wysiedleni i mieszkanie zajmuje jakiś tajemniczy i ważny Niemiec Dietrich. Proponuje Marysi, aby od teraz zabierała pranie od niego.
Obecność Franza w domu Szczęsnych naraża ich na wielkie niebezpieczeństwo. Witold znajduje Ewce mieszkanie w Warszawie, sam też się wyprowadza. Franz zostaje przeniesiony na strych w razie jakiejś kontroli. Wszystko w samą porę, bo do domu Szczęsnych wpadają Niemcy sprawdzić dom. To ludzie Dietricha, którzy sprawdzają wiarygodność Marysi, jako przyszłej praczki. Na szczęście nie znajdują niczego podejrzanego. Franz z Marysią czekają ukryci na strychu, ale tam Niemcy nie zaglądają. Franz umiera. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

5

 • Odcinek serialu
 • Rok produkcji:
  2017
 • 45 min

Irka z Marysią mieszkają u Szczęsnych, Ewka ukrywa się w wynajętym mieszkaniu, gdzie udaje narzeczoną Witka. Jedną z działalności Irki na rzecz organizacji jest pomoc siostrom zakonnym, które ukrywają w klasztorze żydowskie dzieci. Podczas spaceru z dziećmi Irka zostaje zaczepiona przez kapusia, który domaga się pieniędzy. Grozi, że przekaże Niemcom wiadomość, że siostry ukrywają Żydów. Na szczęście Irce udaje się unieszkodliwić kapusia. Zamknięty w celi ma czekać na żołnierzy ruchu oporu. Niestety, siostry dają wiarę jego skrusze i wypuszczają go na wolność. W efekcie następnego dnia Niemcy wszystkich wywożą. Ewka jest świadkiem rozstrzelania byłego narzeczonego Ażura. Mordercą jest ten sam gestapowiec, który zabił jej matkę. To jeszcze mocniej utwierdza ją w przekonaniu o konieczności zabicia Burhkego. Dietrich, któremu Marysia nosi pranie, proponuje jej, by zajęła się jego domem. Potrzebuje gospodyni, ale jego propozycja jest dwuznaczna i dziewczyna nie zamierza się zgodzić. Z drugiej strony Dietrich jest cenną postacią dla organizacji. Marysia musi jednak sama podjąć decyzję. Podczas ucieczki przed łapanką Marysia wpada do piwnicy zrujnowanego domu. Okazuje się, że nie jest tam sama. Ukrywają się tu także dwie żydowskie dziewczynki. Marysia zabiera je do Szczęsnych. [TVP]

Zwiastun
pokaż

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

6

 • Odcinek serialu
 • Rok produkcji:
  2017
 • 42 min

Jurek proponuje Marysi wspólne mieszkanie, dopóki nie uda jej się znaleźć innego bezpiecznego miejsca. Irka w trakcie wykonywania jednego z zadań konspiracyjnych zauważa, że ktoś ją śledzi. Okazuje się, że to Stefan, przyjaciel Kamila z wojska. Uciekł z obozu i szuka pomocy. To spotkanie znów daje Irce nadzieję, że jej narzeczony żyje. Zabiera Stefana do domu, by zamieszkał z jej rodziną. Ewka prosi Irkę o zastępstwo podczas prostej akcji dywersyjnej w kinie, bowiem nie chce opuszczać pierwszego dnia pracy. Irka idzie na spotkanie zamiast Ewy, ma torbę wypełnioną łatwopalną substancją. Folksdojcz nazwiskiem Zommer, do którego miała zapukać, aby sprawdzić, czy jest w domu, wciąga ją do mieszkania. Dziewczyna, broniąc się, uderza go torbą. Folksdojcz staje w płomieniach, a przerażona Irka ucieka. Marysia spotyka się z jednym z dowódców podziemia. Zdaje mu relacje ze spotkania z Dietrichem, który jest ważną figurą. Dowódca sugeruje Marysi, aby zgodziła się na propozycję Dietriecha. To jednak dla niej duży problem. Dietrich dał jej do zrozumienia, że potrzebuje nie tylko gospodyni, ale i kobiety. Stefan mówi Irce, że wraz z Kamilem uciekali przed Niemcami we wrześniu 1939 roku. Był świadkiem, jak bomba uderzyła w samochód, którym jechał. Nikt z pasażerów nie przeżył. [TVP]

Zwiastun
pokaż

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

7

 • Odcinek serialu
 • Rok produkcji:
  2017
 • 43 min

Jurek śledzi Marysię, która wybiera się do mieszkania Dietricha, gdzie zaczyna służbę. Podejrzewa dziewczynę o kolaborację lub romans z Niemcem. Marysia przeszukuje gabinet Dietricha i znajduje sejf ukryty za obrazem. Irka spotyka się z matką Kamila, Henryką Brodzką, i mówi jej, że dowiedziała się o śmierci narzeczonego. Brodzka nie wierzy w śmierć syna.
Irka i Brodzka jadą do Tomaszowa, gdzie ostatnio widziano Kamila żywego. Witold próbuje odwieść siostrę od jej zamiarów, ale ostatecznie zgadza się i gwarantuje jej wsparcie lokalnego oddziału partyzantów stacjonujących w okolicy. Na miejscu Irka orientuje się, że dowódca partyzantów terroryzuje lokalną społeczność, zmuszając mieszkańców do oddawania części plonów oraz zwierząt. Co więcej, w nocy podsłuchuje rozmowę po niemiecku. Wynika z niej, że Knyst jest Niemcem, który podszywa się pod polskiego oficera. Następnego dnia na dworcu Irka przekazuje konduktorowi raport o działalności oddziału Knysta, który ma trafić do kwatery głównej w Warszawie. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

8

 • Odcinek serialu
 • Rok produkcji:
  2017
 • 46 min

Witka niepokoi brak wieści od siostry. Do spółdzielni, w której od niedawna pracuje Ewka, wpadają gestapowcy. Alfons w pośpiechu przekazuje Ewce broń, którą ona ukrywa pod spódnicą. Knyst wzywa Irkę, okazuje się, że przechwycił jej raport. Kiedy wychodzi na jaw, że kurier nie ma żadnych meldunków z Tomaszowa, Ewka i Witek jadą sprawdzić sytuację. Zawiadowca stacji wyznaje, że oddał list Knystowi.
Marysia wsiada do czarnego samochodu, w którym czeka Kleim. Wypytuje o jej kontakty z Dietrichem. Nakazuje jej, by zdawała mu relacje ze wszystkich spotkań Dietricha. Marysię bacznie obserwuje Jurek.
W Tomaszowie Witek i Ewa spotykają się z Knystem. Porucznik informuje, że ich znajome wyjechały. Bierze Witolda na rozmowę do gabinetu. Ewa zostaje na zewnątrz z ludźmi Knysta (Grywałd i Smutny). To od nich dowiaduje się, że Irka i Brodzka zostały uwięzione. Dochodzi do strzelaniny, w wyniku której Knyst zostaje zastrzelony przez mieszkańca okolicznej wioski. Witek wraca z dziewczynami do domu. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

9

 • Odcinek serialu
 • Rok produkcji:
  2017
 • 46 min

Za radą Witka Marysia opowiada Dietrichowi, że jest szantażowana przez gestapo. Irka i Ewka udają się do mieszkania Brodzkiej po tajemniczą kasetkę, którą zostawił Kamil. Po licznych przygodach zdobywają kasetkę, jest w niej notes z zaszyfrowanymi informacjami. Ewka, która poprzednią noc spędziła z Witkiem, teraz go odrzuca. Ewa i Marysia otwierają sejf Dietricha. Znajdują tam broń, kompromitujące zdjęcia Dietricha oraz zaszyfrowane zapisy, identyczne jak te, które są w notesie Kamila. Jurka aresztuje gestapo. Wypytują o noc, podczas której zastrzelono niemieckiego oficera. Zeznania prowadzą do Marysi, która zostaje przywieziona na przesłuchanie. Z opresji ratuje ją Kleim. Jurek trafia na Pawiak. Kleim w zamian za pieniądze i zdjęcia kompromitujące Dietricha obiecuje go uwolnić. Nie zamierza jednak dotrzymać obietnicy. Gdy Marysia, dowiaduje się, że Jurek został rozstrzelany, zamiast przekazać Kleimowi pieniądze, strzela do niego z broni Dietricha. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

10

 • Odcinek serialu
 • Rok produkcji:
  2017
 • 44 min

Dziewczyny szantażują Dietriecha i żądają współpracy z podziemiem. A on, nie mając wyjścia, zgadza się. Ewka decyduje, że przez jakiś czas zamieszkają razem w mieszkaniu pani Felicji. Dziewczyny spotykają Malinę, który prosi Ewkę o wyrobienie kenkart dla dwojga Żydów z getta. Nocą do kamienicy wpadają Niemcy. Przerażone Ewka i Marysia w ostatniej chwili uciekają przewodem kanałowym.
Stefan wyznaje miłość Irce. Ta jednak zdecydowanie odrzuca jego zaloty. Następnego dnia rano dziewczyny spotykają się u Dietricha, aby uzyskać obiecane kody do zaszyfrowanej wiadomości. Okazuje się jednak, że Dietrich, chcąc uniknąć skandalu, popełnił samobójstwo. Wymykają się z mieszkania, ale Marysia postanawia tam wrócić. Nadal udaje służącą, boi się, że jej nagłe zniknięcie może wzbudzić podejrzenia Niemców. Nie jest jednak bezpieczna. Okazuje się, że Dietrich zatrudnił ją jako gosposię, bo pracowała u Szczęsnych, czyli u narzeczonej Kamila, który jako szpieg od dawna jest poszukiwany przez Niemców. Chciał dowiedzieć się czegoś o Irce i Kamilu. Oficerowie Abwehry chcą ją znaleźć, zanim zrobi to gestapo, które tymczasem bezskutecznie poszukuje zaginionego bez wieści Kleima.
Dom w Klarysewie przestał być bezpieczny, wszyscy muszą się wyprowadzić. Jedynie Matka Witka i Irki nie zgadza się na wyprowadzkę. Witek proponuje Ewce, aby zamieszkali razem, lecz spotyka się ze stanowczą odmową. Dziewczyny zamieszkują razem w konspiracyjnym mieszkaniu. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2023.05.17 00:23:19
© 1998-2023 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.