Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

PLANETA KRAWIEC

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1983
 • Premiera:
  1984. 09. 18
 • Gatunek:
  Film obyczajowy
 • Barwny, 2450 m, 86 min

  Lokacje: Pułtusk.

Akcja filmu toczy się w 1954 roku w małym prowincjonalnym miasteczku. Lokalna społeczność z niecierpliwością czeka na całkowite zaćmienie słońca. Miłośnicy mocnych trunków umilają sobie czas w miejscowym barze. Jeden z nich - krawiec Józef Romanek zakłada się o litr wódki, że prawidłowo poda wymiary bufetowej. Zakład wprawdzie wygrywa, ale w efekcie późniejszego pijaństwa dostaje zapaści. Do przytomności wraca dopiero w szpitalu po poważnej operacji nerek. Podczas narkozy zdarzyło się jednak coś, co radykalnie odmieniło jego życie. Czuł, jak jego jaźń wędruje w przestrzeni kosmicznej. Ku zdziwieniu personelu medycznego Romanek zaczyna w szpitalnym łóżku zażarcie studiować astronomię. Po powrocie do zdrowia poświęca się całkowicie studiom nad kosmosem. Marzenie o odkryciu nowej planety przesłania mu wszystko. Zaniedbuje pracę, opuszcza go żona. Nie zrażony kłopotami materialnymi, rodzinnymi, ani opinią wariata z fanatycznym ogniem w oczach kontynuuje badania. Wreszcie po kilku latach udaje mu się sfotografować lądowanie satelitów na Księżycu. Publikacja zdjęć w prasie wywołuje sensację. Romanek staje się sławny. Dostaje zaproszenie na kongres astronomów. Nie przeczuwa, jak wielkie przyniesie mu rozczarowanie.
Film oparty został na faktach z życia Adama Giedrysa (1918-1997), mieszkającego w Szczecinku astronoma-amatora, z zawodu krawca. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

 • 1983
  Locarno (Międzynarodowy Festiwal Filmowy)-nagroda jury ekumenicznego

PLANETA KRAWIEC w internecie

2023.01.18 01:35:48
© 1998-2023 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman