MIT DEM MUT DER VERZWEIFLUNG
- Podtytuł: 70 JAHRE NACH AUSCHWITZ
- Film dokumentalny - fabularyzowany
- Produkcja:Niemcy
- Rok produkcji:2015
- Barwny, 80 min
Okres zdjęciowy: 14 - 27 października 2014.
Lokacje: Wrocław.
27 stycznia 1945 roku żołnierze radzieccy wyzwolili niemiecki obóz zagłady Auschwitz. Zwycięski pochód aliantów wydobył na światło dzienne najpotworniejsze zbrodnie hitlerowskich Niemiec. Naziści nie zdążyli zatrzeć śladów działania machiny śmierci.
Z okazji 70 rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz, II program niemieckiej telewizji publicznej (ZDF) wyemituje inscenizowany film dokumentalny (75 minut) ukazujący zbrodnie ludobójstwa, których ofiarą padło między innymi sześć milionów Żydów. "Mit dem Mut der Verzweiflung" przedstawia losy ludzi, którzy mimo ciągłego strachu przed śmiercią wykazywali się w tamtym piekielnym miejscu niezwykłą odwagą, zachowali człowieczeństwo, poświęcali się dla innych. Przeżyło - dzięki szczęśliwym zbiegom okoliczności - tylko kilkoro z nich.
Witold Pilecki jest oficerem Tajnej Armii Polskiej. W roku 1940 pozwala się aresztować niemieckim żandarmom, żeby trafić do "fabryki śmierci", zorganizować tam ruch oporu i przeszmuglować za druty informacje o tym, co dzieje się w Auschwitz.
Zawsze nam powtarzał: "Jeżeli zaczynasz coś robić, rób to dobrze i do końca". Tak wspomina postawę życiową ojca jego syn.
Fredy Hirsch dorastał w Akwizgranie jako Niemiec pochodzenia żydowskiego. W roku 1935 ucieka przed represjami nazistów do Pragi. Tam pracuje w syjonistycznym ruchu młodzieżowym. W marcu 1939 roku dopadają go jego prześladowcy. W obozach w Terezinie i Auschwitz był dzielnym opiekunem i nadzieją dla wielu dzieci.
"To jemu zawdzięczam to, że ciągle żyję. Nie tylko ja. Życie zawdzięczają mu wszystkie dzieci z baraku dziecięcego" - mówi Yehuda Bacon, artysta malarz mieszkający dziś w Izraelu.
Itzhack Birnhack i Rena Ferber poznają się w hitlerowskim obozie pracy przymusowej pod Krakowem. W czasie likwidacji obozu młodzi kochankowie mają szczęście. Dostają się na listę Oskara Schindlera. Jednak pociąg z kobietami omyłkowo został skierowany do Auschwitz. "Zawsze mówiłam: jak chcę żyć! Nawet w najcięższych chwilach. Chcę żyć" - wspomina Rena.
Siedemnastoletni Hans Frankenthal jest ofiarą prześladowania ludności żydowskiej. Przeżywa prace przymusowe, obóz koncentracyjny i marsze śmierci. Po wyzwoleniu, jako jeden z nielicznych ocalałych, wraca do rodzinnej wioski w Sauerland. Jego ostatni wywiad jest jednocześnie jego ostatnia wolą. "Kocham Niemcy, kocham ten kraj. Trzeba tylko uważać, żeby ten kraj nie zrobił znów jakiegoś głupstwa. To się da zrobić. Mogą mi państwo wierzyć."
Gerda Leyserson jest matką Hugona Egona Baldera. Ona i jego przyrodni brat Peter zawdzięczają życie zrządzeniu losu. W czasie wywózek z Berlina zostają najpierw wepchnięci do pociągu, ale podczas kontroli nazwisk esesmani stwierdzają, że do tego transportu została przeznaczona osoba o takim samym nazwisku. Oboje zostają wyciągnięci z wagonu i wysłani do Terezina. Głowa rodziny, Walter Leyserson, zostaje zamordowany w Auschwitz. "Nie potrafisz sobie wyobrazić, ile potrafi znieść człowiek." Hugo Egon Balder dobrze pamięta dobitne słowa matki, która po wojnie wróciła do swojego rodzinnego Berlina. W tym inscenizowanym dokumencie Balder nie tylko opowiada o losach swojej rodziny. Przeplata je także z przemyśleniami, które skłoniły go do poszukiwania śladów przeszłości.
Ekipa
pełna
|
skrócona
|
schowaj
- ReżyseriaOliver Halmburger
- Asystent reżyseraII; nie występuje w napisach
- ScenariuszDirk Kämper
- ZdjęciaJan PrillwitzAnthony Miller
- Data Managernie występuje w napisach
- Oświetleniemistrz; nie występuje w napisachnie występuje w napisachnie występuje w napisachnie występuje w napisachnie występuje w napisach
- Wózkarznie występuje w napisachnie występuje w napisach
- Krany kamerowenie występuje w napisachnie występuje w napisach
- Scenografiaw napisach określenie funkcji: Ausstattungw napisach określenie funkcji: Ausstattung
- Dekoracja wnętrznie występuje w napisach
- Rekwizytynie występuje w napisach
- Rekwizytor planunie występuje w napisach
- Budowa dekoracjinie występuje w napisachnie występuje w napisach
- Kostiumy
- Asystent kostiumografanie występuje w napisach
- Garderobanie występuje w napisachnie występuje w napisachnie występuje w napisach
- MuzykaEnjott Schneider
- Dźwięknie występuje w napisach
- Mikrofoniarznie występuje w napisach
- Charakteryzacjanie występuje w napisach
- Asystent charakteryzatoranie występuje w napisachnie występuje w napisach
- Konsultacjahistoryczna; nie występuje w napisach
- Statyścikoordynacja; nie występuje w napisach
- Fotosynie występuje w napisach
- Efekty pirotechnicznenie występuje w napisach
- Koordynacja kaskaderskanie występuje w napisach
- Transportnie występuje w napisachnie występuje w napisachagregat, bus garderobiany w Polsce; nie występuje w napisachbus garderoba; nie występuje w napisachnie występuje w napisachagregat; nie występuje w napisach
- Ochrona planukoordynacja; nie występuje w napisachnie występuje w napisachnie występuje w napisach
- Cateringkoordynacja; nie występuje w napisachkucharz; nie występuje w napisachkucharz; nie występuje w napisachkierowca; nie występuje w napisach
- Kierownictwo produkcji
- Kierownictwo produkcji IInie występuje w napisachds. obiektów; nie występuje w napisach
- Kierownictwo planunie występuje w napisach
- Dyżurny planunie występuje w napisachnie występuje w napisach
- Script (Sekretariat planu)nie występuje w napisach
- Administracjanie występuje w napisach
- Usługi produkcyjne
- ProdukcjaZDF
- Obsada aktorskaIsabel BongardGarry FischmannMagdalena PłyszewskaWolfram SchorlemmerMarco Wittorfszwagierka Pileckiego; nie występuje w napisachwięzień Jan Redzej; nie występuje w napisachdziewczynka w przedszkolu; nie występuje w napisach