Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

CHŁOPI

 • Spektakl telewizyjny
 • Rok produkcji:
  2014
 • Premiera:
  2015. 01. 03
 • Barwny, 170 min (cz. 1 - 90 min, cz. 2 - 80 min)

  Emisja: 3 - 4 stycznia 2015.

"Chłopi" według powieści Władysława Reymonta to kolejny, po spektakularnym sukcesie "Lalki", musical Wojciecha Kościelniaka. Reżyser ponownie sięga po trudny do przełożenia na język teatralny tekst literacki i z powodzeniem przenosi go na Dużą Scenę Teatru Muzycznego w Gdyni.
Jego interpretacja tego dzieła to pierwsza próba opowiedzenia w musicalowy sposób ważkiej lektury. Reymont otrzymał za "Chłopów" Nagrodę Nobla w 1924 r. Powieść ukazuje w ciągu czterech pór roku życie społeczności zamieszkującej wieś Lipce. Przedmiotem uwagi pisarza jest społeczna i ekonomiczna sytuacja polskiej wsi, ale w szeroko ujętą tematykę chłopską są wplecione istotne problemy wynikające z natury człowieczeństwa, a które mogą być źródłem ludzkich dramatów: konflikt pokoleń, wpływ grupy na jednostkę, dojrzewanie czy nieuchronność przemijania. Na kartach powieści odnajdujemy znakomitą charakterystykę społeczeństwa i jednostki, która wciąż zachwyca aktualnością. Bohaterowie tworzą panoramę różnorodnych postaw i zachowań, kierują nimi odmienne motywacje, choć wszystkich łączy wielkie przywiązanie do tradycji i gloryfikowanie ciężkiej pracy, która nadaje życiu sens i rytm.
Musical zachowuje wartość literacką, został napisany z wielkim znawstwem materiału literackiego. Kościelniakowi udało się także mistrzowsko połączyć warsztat reżyserski z choreografią, czego spektakularnym efektem są sceny zbiorowe przedstawienia. Został też zagrany i zatańczony z niezwykłym polotem przez zespół Teatru Muzycznego im. D. Baduszkowej. Spektakl silnie nawiązuje do polskiej tradycji, która jest niewątpliwie naszym wielkim atutem kulturowym. W odniesieniu do niej powstała oryginalna scenografia oraz łowickie, barwne kostiumy, które tworzą niepowtarzalną oprawę tego niezwykłego widowiska i stanowią o sile jego przekazu. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
CHŁOPI
Powieść
AutorWładysław Reymont

Patrz także:
schowaj

 • 1922
  Film fabularny / Eugeniusz Modzelewski
 • 1970
  Spektakl telewizyjny / Władysław Reymont / Aleksander Strokowski
 • 1971
  Spektakl telewizyjny / Władysław Reymont / Mieczysław Małysz
 • 1972
  Serial fabularny / Jan Rybkowski
 • 1973
  Film fabularny / Jan Rybkowski
 • 2022
  Film w produkcji / Dorota Kobiela
2022.05.21 08:55:20
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski